Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze zestawy Piorun dostarczone Norwegii

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun przeszedł udany chrzest bojowy w wojnie na Ukrainie, co nie pozostaje bez wpływu na zainteresowanie nim odbiorców na całym świecie. Fot. MESKO S.A.

12 grudnia, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zakłady MESKO S.A. ze Skarżyska Kamiennej poinformowały o przekazaniu pierwszej partii przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun Siłom Zbrojnym Królestwa Norwegii.

Oznacza to rozpoczęcie realizacji umowy zawartej 29 listopada 2022 r. w Oslo pomiędzy Agencją ds. Zaopatrywania Sił Zbrojnych (Forsvarsmateriell, FMA) a MESKO S.A. Szczegółowy przedmiot umowy nie został ujawniony, ale przy okazji podpisania ujawniono, że chodzi o „kilkaset pocisków i zestawy startowe”, a jej wartość to „kilkadziesiąt milionów EUR”. Norweska FMA podała z kolei, że wartość kontraktu to ok. 350 mln NOK (ok.158 mln PLN), a pierwsze zestawy mają zostać dostarczone w 2023 r. Ich użytkownikiem będą Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii.

Co podkreśla MESKO S.A., zakup PPZR Piorun przez Norwegię to efekt zwycięstwa w postępowaniu przetargowym, w którym polski zestaw pokonał konkurencyjne rozwiązania ze Szwecji, Francji i Stanów Zjednoczonych. Program pozyskania przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych, następców dotąd używanych Stingerów, FMA zainicjowała jesienią 2021 r. i objął dwie rundy postępowania przetargowego, miesięczne bezpośrednie rozmowy z oferentami oraz negocjacje z preferowanym dostawcą. Norwegowie uznali, że Piorun oferuje najlepszą relację kosztów, charakterystyk i terminu dostawy, a sprzęt zostanie dostarczony relatywnie szybko.

Przy okazji informacji o zrealizowaniu dostawy pierwszej partii PPZR Piorun do Norwegii ujawniono także, że MESKO S.A. wraz z „kluczową norweską firmą zbrojeniową” przygotowuje się do udziału w kolejnym, dużym kontrakcie eksportowym.

W listopadzie 2022 r. kontrakt z Norwegią był trzecią umową komercyjną na dostawę PPZR Piorun do odbiorcy zagranicznego. Pierwszą zawarto pod koniec 2021 r. z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych i dotyczyła ona kilkudziesięciu zestawów startowych i ponad 100 pocisków. Drugą 7 września ub.r. zakłady MESKO S.A. zawarły z Ministerstwem Obrony Republiki Estonii. Przedmiotem kontraktu jest 100 zestawów startowych i 300 pocisków rakietowych, prawdopodobnie zapisano w niej także prawo opcji pozwalające na rozszerzenie zamówienia o kolejne pociski. Wartości umowy nie ujawniono. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2023-2026.

31 grudnia 2022 r. ujawniono informację o zawarciu czwartej – tym razem z państwem bałtyckim. Żadnych dodatkowych informacji wówczas nie podano, ale dziś wiadomo, że odbiorcą jest Łotwa.

Z kolei podczas tegorocznego MSPO MESKO S.A. poinformowano o kolejnych dwóch odbiorcach PPZR Piorun – państwie bałtyckim i bałkańskim. W ich przypadku dostawy miałyby zostać zrealizowane w latach 2025‒2027. W pierwszym przypadku może chodzić o Litwę, która wcześniej zamówiła partię PPZR Grom, drugie jest nieoficjalnie identyfikowane jako Mołdawia.  Z kolei w październiku br. decyzję o zakupie Piorunów podjął rząd Słowacji. Przedmiotem zamówienia miałoby być 36 zestawów startowych i kilkaset pocisków, a budżet transakcji określono na ok. 65 mln EUR. Umowa dostawy nie została jednak dotąd zawarta.

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, na mocy umowy z  20 grudnia 2016 r., zamówiło 1300 pocisków i 420 zestawów startowych za 932,2 mln PLN brutto. Według dostępnych danych, do końca 2021 r., MESKO S.A. przekazało zamawiającemu z tej partii ponad 700 pocisków (135 w grudniu 2018 r., 267 w styczniu 2021 r. i „ponad 300” w grudniu 2021 r.) oraz ponad 280 zestawów startowych (40 w grudniu 2018 r., 140 w styczniu 2021 r. i „ponad 100” w grudniu 2021 r.). Obecne plany zakładają zakończenie dostaw w ramach umowy z 2016 r. w roku 2023. Część zestawów znajdujących się w zasobach Sił Zbrojnych RP zostało przekazanych w ramach pomocy wojskowej Siłom Zbrojnym Ukrainy. W trwającej od 24 lutego wojnie z Rosją sprawdziły się one bardzo dobrze, zestrzeliwując kilkadziesiąt rosyjskich samolotów i śmigłowców, a także aparatów bezzałogowych.

Po potwierdzeniu wysokiej skuteczności Piorunów w walce, resort obrony zawarł 23 czerwca 2022 r. aneks z MESKO S.A. do umowy z 20 grudnia 2016 r., który rozszerza pierwotne zamówienia o kolejnych ok. 3500 pocisków i 600 zestawów startowych za ok.  3,5 mld PLN brutto. Dostawy na mocy aneksu rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku i do 2023 r. były prowadzone równolegle z realizowanymi na mocy umowy z 2016 r. Począwszy od 2024 r. produkcja PPZR Piorun na zamówienie MON odbywa się już wyłącznie na mocy aneksu. We wrześniu 2022 r. MESKO S.A. poinformowało o wyprodukowaniu 1000. pocisku kierowanego Piorun w ramach umów na produkcję seryjną. Od tego czasu zdolności produkcyjne znacząco zwiększono i tegoroczna produkcja, według informacji producenta finalnego, ma zbliżyć się do 1000 rakiet.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc