Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze oddziały Bundeswehry wytypowane do wyjazdu na Litwę

Na Litwie powstanie niemiecka 42. Brygada Pancerna. W związku z tym trafią tam m.in. bataliony pancerny i zmechanizowany. Fot. Bundeswehr

6 listopada niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony (Bundesministerium der Verteidigung, BMVg) ogłosiło decyzję odnośnie wysłania oddziałów Wojsk Lądowych (Heer) na Litwę w ramach formowania stałego garnizonu Bundeswehry.

Na Litwie ma zostać sformowana 42. Brygada Pancerna (Panzerbrigade 42). Na razie do przeniesienia na Litwę wytypowano dwa bataliony: 122. batalion grenadierów pancernych z Oberviechtach w Bawarii i 203. batalion pancerny z Augustdorf w Nadrenii Północnej-Westfalii. Po ustaleniu wymagań infrastrukturalnych, rozpocznie się proces ich przenoszenia do docelowego garnizonu (lub garnizonów) na terytorium Republiki Litewskiej. Trzeci batalion brygady będzie, przynajmniej na początku, pododdziałem stacjonującym na Litwie rotacyjnie, stanowiąc w istocie powiększenie obecnej rotacyjnej obecności niemieckich wojsk tamże. Nie zawsze będzie to zresztą pododdział czysto niemiecki, czy też w ogóle niemiecki ‒ od czasu do czasu ma być wzmacniany lub wręcz zastępowany pododdziałami z innych państw, wg niemieckich mediów przede wszystkim z Norwegii i Niderlandów. Żołnierze i pracownicy cywilni mają otrzymać czas na przystosowanie się do zmian, a ponadto mają mieć zapewnione możliwie atrakcyjne warunki służby.

Co do wymogów infrastrukturalnych, niemiecki resort obrony musi brać pod uwagę m.in. możliwości lokalnego zaplecza szkoleniowego, nie tylko zresztą na Litwie. Obydwa bataliony wysyłane do bałtyckiego państwa zostaną zastąpione batalionami (dywizjonami) artylerii, odpowiednio 131. i 215., które opuszczą swoje dotychczasowe miejsca stacjonowania. Pierwsze niemieckie pododdziały mają trafić na Litwę już w drugim kwartale 2024 r., zaś sztab brygady ‒ na razie w formie struktury odpowiedzialnej za formowanie brygady pancernej ‒ w ostatnim kwartale tego samego roku. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział przy tym, że mimo utworzenia na Litwie nowej brygady, w „średniej perspektywie czasowej” łączna siła jednostek stacjonujących na terytorium RFN powinna powrócić do planowanego wcześniej poziomu. Ponadto Pistorius stwierdził, że „litewska” brygada ma być szczególnie dobrze wyposażona, choć sądząc po raczej miernej liczebności pododdziałów bojowych, będzie to oznaczać najwyżej pierwszeństwo w otrzymywaniu najnowszych wzorów uzbrojenia i wyposażenia.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc