Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa odmiana rosyjskiego Komara

Rysunek przedstawiający system 3M47-03E w najnowszej wersji. Warto zwrócić uwagę na miejsce instalacji głowicy optoelektronicznej. Fot. Ratep

W trakcie odbywającej się w Moskwie, dniach 17–19 października, wystawie Interpolitex 2023, rosyjski koncern Ratep (będący częścią koncernu Ałmaz–Antiej), zaprezentował najnowsza odmianę rakietowego systemu obrony bezpośredniej 3M47-03E Komar.

System Komar (określany też jako Gibka) to zdalnie sterowane stanowisko ogniowe wyposażone w pociski rakietowe przeznaczone do zwalczania środków napadu powietrznego. Opracowany został z przeznaczeniem do instalacji na platformach morskich lub lądowych (Gibka-S), na których z różnych powodów nie można osadzić systemów legitymujących się większymi gabarytami i masą.

Oryginalną wersję systemu oznaczoną 3M47 opracowano w latach 2004-2005 a jego pierwsza publiczna prezentacja miała miejsce w trakcie międzynarodowego salonu IMDS 2005. Pierwszymi nosicielami były z kolei małe okręty artyleryjskie proj. 21630 Bujan (trzy jednostki w służbie od 2006 roku). W kolejnych latach system modyfikowano zmieniając przede wszystkim jego podsystem optycznego wskazywania celów co zdecydowanie wpływało na wygląd zewnętrzny poszczególnych odmian. Uzbrojenie składa się z czterech kontenerów transportowo–startowych zgrupowanych w dwóch tzw. modułach ogniowych KAM (Komplekt apparatury uprawlenija i puskowych modulej) Strielec. Standardowym wyposażeniem pierwszych wersji Komara były pociski przeciwlotnicze krótkiego zasięgu typu 9M39 Igła, 9M342 Igła-S oraz 9M336 Wierba (w wersji lądowej znanej jako Gibka-S). W 2021 roku zmodyfikowana odmiana tego systemu nazwana 3M47-03 Gibka trafiła na pokład okrętu patrolowego rosyjskiej straży granicznej Rasuł Gamzatow (511) proj. 22460 Ochotnik.

Komar zaprezentowany na wystawie Interpolitex to najnowsza modyfikacja wspomnianej Gibki zoptymalizowana przede wszystkim pod kątem doświadczeń z działań wojennych jakie obecnie są realizowane na wodach Morza Czarnego, ze szczególnym uwzględnieniem obecności samobójczych dronów nawodnych (USV). W porównaniu do wcześniejszych odmian, poza pociskami do zwalczania środków napadu powietrznego, nowa odmiana systemu uzbrojona została w kombinacje (2+2) pocisków przeciwlotniczych 9M342 Igła-S oraz przeciwpancernych 9M120-1 Ataka. Według deklaracji producenta jedną z modyfikacji wprowadzonych w systemie są poprawione algorytmy odpowiedzialne za wykrywanie i śledzenie niewielkich obiektów nawodnych poruszających się z prędkością do ok. 50 węzłów w odległości do 6 km. Zwalczanie celów powietrznych możliwe jest w takiej samej odległości, na pułapie od 10 m do 3,5 km. Zewnętrznie nowy Komar jest identyczny z tym zaprezentowanym po raz pierwszy w trakcie międzynarodowego salonu Armija 2022. Jego cechą charakterystyczną jest masywniejszy korpus systemu a także instalacja głowicy optoelektronicznej typu MTK-201M (która trafiła dodatkowo na górę systemu a nie pomiędzy moduły ogniowe jak to miało miejsce we wcześniejszych odmianach).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc