29 grudnia Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a także Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie obawy o przyszłość krajowego sektora przemysłu obronnego.
Jednym z elementów niepokoju jest niekorzystna ocena (według OPZZ) organizacyjna i ekonomiczna Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., a także brakiem efektywnego dialogu społecznego w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Rozwoju Przemysłowego Potencjału Obronnego i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Z tego też względu OPZZ wnioskuje do Premiera o podjęcie działań zmierzających do poprawy kondycji spółki.
Jak wskazują związkowcy, kondycja ekonomiczna Grupy jest trudna m.in. z powodu niekorzystnych decyzji finansowych i organizacyjnych podejmowanych w ramach Grupy, które powodują erozję potencjału rozwojowego. Ważnym elementem jest także polityka kadrowa polegająca na zatrudnianiu osób nie posiadających doświadczenia w branży obronnej i rotacji kadry zarządzającej. Zdaniem związkowców cała polityka stawia pod wątpliwość celowość trwania PGZ S.A. w obecnym kształcie. Jak należy odnotować, strona związkowa przedstawiała (w ostatnim czasie) na Zespole Trójstronnym propozycje rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji w PGZ S.A.
Niepokój OPZZ to wynik opublikowania sprawozdania finansowego PGZ S.A. za 2019 roku, które wykazało gigantyczne straty. Według deklaracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych ma w styczniu ogłosić koncepcję zmian – ma ona objąć odchudzenie i uproszczenie struktur centrali PGZ S.A.. Najważniejsze domeny działalności mają trafić do siedmiu najsilniejszych spółek grupy, a także zdecydowane wsparcie oferty eksportowej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Spółka PGZ powinna działać w formie holdingu państwowego z maksymalnie odchudzoną biurokracją, prostą strukturą zarządzania przez specjalistów z dziedziny przemysłu obronnego oraz sprawnym systemem nadzoru i określenia jasnej odpowiedzialnosci na konkretnych stanowiskach. Funkcjonowanie z nastawieniem na większy nacisk badawczo-rozwojowy i wdrażanie nowoczesnych produktów i innowacji w programach modernizacji armii, większy transfer technologii z zagranicy przy kontraktach dla polskiego przemysłu oraz procedury ułatwiające wykorzystanie corocznych środków na prace B+R, do tego krajowe kontrakty powinny być realizowane jako wieloletnie i kompleksowe z konkretną wizja w modernizacji tak aby przemysł miał większą stabilność działania i rozwoju.
Zmech1 to pisze sensownie, żeby te OPZZ miało coś mądrego do powiedzenia to nie zauważyłem