7 września na MSPO tkMS poinformował o kilku elementach oferty przygotowanej dla Ministerstwa Obrony Narodowej w programie zakupu okrętów podwodnych Okra.
Fundamentem niemieckiej oferty jest strategiczne partnerstwo z Polską Grupą Zbrojeniową, jej głównym punktem ma być współpraca z wybraną stocznią w kraju, która po zakończeniu montażu jednostek podwodnych dla Marynarki Wojennej ma nadal kontynuować współpracę przemysłową z tkMS. Sam wybór stoczni Niemcy pozostawiają stronie polskiej – po analizach racjonalne są zarówno stocznie w Szczecinie oraz Trójmieście. Na pewno jedna ze stoczni w Gdyni ma stanowić punkt obsługi technicznej wspierający Marynarkę Wojenną.
Jednocześnie przedstawiciele koncernu tkMS zaznaczyli, że ich oferta może obejmować jeden z trzech typów okrętów – 212A, 214 lub 212CD. W przypadku tego ostatniego mowa o współpracy z Niemcami oraz Norwegią. Dodatkowo, cały czas, podtrzymywana jest deklaracja o możliwości wypożyczenia na okres przejściowy jednego z używanych w Deutsche Marine okrętów typu 212A.
(ŁP) | Foto: Marynarka Wojenna Włoch |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Niemieckie okręty podwodne nie mają dużej wartości bojowej i możliwości odstraszania w porównaniu z np. fancuskim Scorpene z manewrującymi pociskami rakietowymi i tyle w temacie.