Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2023 w Kielcach Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia zaprezentował nowe systemy przeciwpancerne.
Pierwszą z nowości jest granatnik przeciwpancerny wielokrotnego użytku RPG-24 Hammer. Jest to granatnik wielorazowego użytku kalibru 84 mm. Jego długość wynosi ok. 1 m, masa ok. 7 kg. Szybkostrzelność praktyczna ma wynosić docelowo 6 strzałów na minutę, zasięg skuteczny do 500 mm. Podstawowym pociskiem ma być kumulacyjny pocisk przeciwpancerny o przebijalności 400 mm. Obecnie jest to bardziej koncepcja niż produkt, zaś na MSPO 2023 zaprezentowano makietę wykonaną w technologii druku 3D. Docelowo granatnik ma otrzymać bruzdowaną lufę wykonaną z tytanu. Prezentowana makieta ma w dużej mierze charakter poglądowy, docelowa konfiguracja może się w istotnym stopniu różnić.
Bardziej zaawansowane prace są prowadzone nad lekkim granatnikiem jednorazowym Dzierzba. Granatnik ten ma kaliber 75 mm, ale pocisk ma być równie skuteczny, jak w przypadku większego Hammera. Jego masa ma wynosić ok. 3,2 kg. Zasięg skuteczny sięga 350 m. Granatnik wyposażony ma być w dwa niezależne układy zabezpieczenia, zaś pocisk ma być wyposażony w układ samolikwidacji. Granatnik jest rozkładany do pozycji bojowej, dzięki czemu w stanie złożonym zajmuje niewiele miejsca, co ułatwiać ma transport. Broń może być wykorzystywana podczas strzelań z zamkniętych pomieszczeń dzięki zastosowaniu przeciwmasy. Broń w postaci demonstracyjnej przeszła już pierwsze testy.
Zaprezentowano też dobrze znany z poprzednich edycji MSPO przeciwpancerny pocisk kierowany Moskit LR. Pocisk jest stale rozwijany, m.in. przewidywany zasięg maksymalny wynosi już ponad 5 tysięcy metrów, a może jeszcze wzrosnąć. Zastosowano nową głowicę bojową o przebijalności ok. 800 mm stali RHA (za pancerzem reaktywnym). W konstrukcji rozwijanego pocisku stosowane są elementy rakiety kalibru 105 mm. Trwający rozwój Moskita LR (proponowane są również wersje SR i ER) daje pewne nadzieje na powstanie krajowego przeciwpancernego pocisku rakietowego z opcją naprowadzania z wykorzystaniem łącza światłowodowego. Moskit LR może stanowić uzbrojenie spieszonej piechoty (w wersji przenośnej), wozów bojowych oraz śmigłowców czy dronów.
Zaprezentowano również sterowany ładunek kierunkowy KMK-1. Jest to mina przeciwburtowa, skonstruowana z myślą o rażeniu lekkich pojazdów opancerzonych. Część bojowa składa się z efektora kal. 110 mm o przebijalności 100 mm (przy optymalnej odległości od celu, wynoszącej 40-55 m; zasięg rażenia wynosi do 200 m). Trójnożna podstawa zapewnia możliwość ustawienia ładunku pod różnymi kątami w określonym ich zakresie. Ładunek jest zintegrowany z kamerą termalną służącą do wycelowania ładunku oraz do obserwacji terenu dookoła ładunku. Sterowanie miną odbywa się za pomocą pulpitu połączonego z ładunkiem za pomocą światłowodu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu