Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPiR wybrała wykonawcę modernizacji jednostek ratowniczych typu SAR-3000

Fot. Łukasz Pacholski

20 listopada Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego dotyczącego wyboru podmiotu, który dokona modernizacji trzech jednostek ratowniczych typu SAR-3000.

Ostatecznie, po dwóch miesiącach od otwarcia ofert, komisja przetargowa ogłosiła wybór Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J.Piłsudskiego S.A. z Gdańska. Była jedyną, która nie została odrzucona przez zamawiającego – dwie pozostałe (przesłane przez PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Stocznię Remontową Nauta S.A.) zostały odrzucona na podstawie art. 226 ust 1 pkt 5 Pzp. Co należy odnotować, że obie były tańsze niż oferta gdańskiej stoczni (opiewała na 19,4 mln PLN brutto).

Jak wskazuje opis przedmiotu zamówienia, prace mają obejmować wymianę oświetlenia przeznaczonego do poszukiwania rozbitków, modyfikację slipu do wodowania łodzi ratowniczej wraz z dostawą nowej łodzi, dostawę i montaż układu wstępnego przesmarowania silników prędkości maksymalnej oraz modyfikację układów automatyki i sterowania.

Trzy statki SAR-3000 zostały zbudowane przez krajowe stocznie (pierwsze dwie przez Stocznię Marynarki Wojennej, a trzecia Remontową Shipbuilding) i dostarczone użytkownikowi w latach 2011-12. Stacjonują w trzech bazach na polskim wybrzeżu (Ustka, Hel i Świnoujście).

Są przeznaczone do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia ludzkiego na Morzu Bałtyckim, w polskiej strefie odpowiedzialności SAR. Mogą operować w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych, Ich zadaniem jest zarówno udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej jak i prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych.

MSPiR, dzięki projektom Unii Europejskiej, prowadzi program modernizacji i rozbudowy potencjału – m.in. podpisano umowę na modernizację statku ratowniczego Kapitan Poinc, a także realizowane są przetargi na zamówienie nowych jednostek pływających.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc