24 grudnia w stoczni marynarki wojennej znajdującej się w bazie morskiej Thanlyin w Mjanmie w prowincji Rangun odbyła się uroczystość wodowania i chrztu prototypowej fregaty typu FF135 budowanej dla sił morskich Republiki Związku Mjanmy.
Fregacie tej nadano imię King Thalun (oraz numer burtowy 19) na cześć ósmego króla Birmy z dynastii Taungngu, który w trakcie swojego 19-letniego panowania z powodzeniem odbudował rozdarty wieloma wojnami kraj i wprowadził liczne reformy administracyjne. Wybór daty także nie był przypadkowy, 24 grudnia 1947 roku uznawany jest za dzień utworzenia Mjanmy, a w tym roku świętowano 77-lecie utworzenia morskiego rodzaju sił zbrojnych kraju.
Okręt opuszczony został na wodę z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego, cała procedura trwała dokładnie 64 minuty, po upłynięciu których fregata uzyskała pełną pływalność. Po sprawdzeniu szczelności kadłuba została przeholowana do nabrzeża wyposażeniowego, gdzie kontynuowane będą prace, w tym m.in. doposażenie w systemu uzbrojenia i elektroniki. Podczas prac zarówno projektowych, jak i stoczniowych mjamarscy inżynierowie korzystali z doświadczenia i wsparcia kolegów z Chińskiej Republiki Ludowej, a także z Koreańskiej Republiki Ludowo–Demokratycznej.
Według oficjalnych zapowiedzi seria liczyć ma sześć okrętów. Położenie stępki miało miejsce 23 marca 2017 roku, a po ukończeniu ma on się legitymować wypornością pełną ok. 3500 ton przy wymiarach 135 x 14,5 x4,1 m. Kadłub powstał z 34 głównych bloków, podczas gdy nadbudówka i maszty to kolejne 15 modułów. Napęd skonfigurowany w układzie CODAG umożliwić ma uzyskiwanie prędkości maksymalnej na poziomie 30 węzłów. Ruch postępowy zapewnią z kolei dwie pięciołopatowe śruby o zmiennym skoku. Podstawowym uzbrojeniem ofensywnym mają być kierowane pociski przeciwokrętowe chińskiej proweniencji C-802, których osiem kontenerów transportowo–startowych umieszczonych zostanie pomiędzy masztem głównym a masztem rufowym, i które osłonięte zostaną przed promieniowaniem sondującym stacji radiolokacyjnych przez konstrukcję nadbudówki. Dodatkowo na pokładzie dziobowym zainstalowanych zostało 16 pionowych wyrzutni (w dwóch grupach po osiem) H/AKJ-16 do pocisków przeznaczonych do zwalczania środków napadu powietrznego HQ-16, również wyprodukowanych w Chinach. Dodatkowe potwierdzone uzbrojenie to dwie 12-prowadnicowe wyrzutnie RBU 6000 (najprawdopodobniej pochodzące z Kraju Środka lub Indii) oraz 76 mm/62 armata, którą ma podobno dostarczyć Korea Północna. Przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych uzbrojenie torpedowe pochodzić ma z kolei z Indii i mają to być torpedy lekkie Shyena kal. 324 mm (umowa na dostawę tego wzoru uzbrojenia o wartości 37,9 mln USD podpisana została w marcu 2017 roku). Fregata uzbrojona zostanie także w artyleryjskie systemy obrony bezpośredniej, którymi będą zapewne, biorąc pod uwagę dotychczasowe instalacje, 30 mm armaty H/PJ-13 (chińska licencyjna wersja rosyjskiej armaty AK-630M, w charakterystycznej wieży stealth), z których jedna trafi na spardek dziobowy a dwie kolejne na rufę. Na rufie znajduje się lądowisko wraz z hangarem dla śmigłowców pokładowych Kamow Ka 28 oraz bezzałogowych maszyn Schiebel Camcopter S-100.
Patrząc na sylwetkę okrętu już na tym etapie widać, że jest to nowoczesna konstrukcja, przy opracowywaniu której inżynierowie podjęli działania mające na celu redukcję pól fizycznych z uwzględnieniem ograniczonej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego, a udostępnione zdjęcia z wodowania potwierdzają, że takowe działania zrealizowano. Jak zastosowane rozwiązania sprawdzą się w rzeczywistości będzie można ocenić dopiero po przeprowadzeniu prób morskich. Widać także, że jako bazę wykorzystano projekt wcześniej zbudowanych fregat typu Kyan Sittha (dwie jednostki w służbie od 2014 roku).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu