Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Minister Mariusz Błaszczak o zakupach dla Marynarki Wojennej

Minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił, że pierwszeństwo w zakupach morskich mają okręty programu Miecznik. Fot. Łukasz Pacholski

22 lutego minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych informacje dotyczące zakupów okrętów dla Marynarki Wojennej.


Zgodnie z deklaracją, pierwszym zakupem mają być fregaty programu Miecznik, określone przez ministra jako okręty obrony wybrzeża. Ma to związek z rekomendacjami Inspektoratu Uzbrojenia. Jednocześnie zakup używanych okrętów podwodnych, mających być pomostowym rozwiązaniem programu Orka jest uzależniony od negocjacji ze stroną szwedzką. Minister Błaszczak wskazał na koszt oraz czas realizacji projektu.

Zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami politycznymi, Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zamówienie dwóch fregat, które miałyby zostać zbudowane siłami krajowego przemysłu stoczniowego z udziałem partnera zagranicznego. Wśród podmiotów zainteresowanych udziałem w tym przedsięwzięciu wymienia się m.in. ThyssenKrupp Marine Systems, Naval Group, Leonardo, Lockheed Martin czy Babcock International. W grudniu 2018 r. Inspektorat Uzbrojenia MON wystosował zaproszenie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. do udziału w negocjacjach warunków zamówienia - zostało ono anulowane w 2019 r., bez podania formalnej przyczyny. Dodatkowo, w ciągu ostatnich miesięcy, pojawiły się spekulacje dotyczące możliwości przejęcia od Stanów Zjednoczonych (poprzez procedurę EDA) używanych wielozadaniowych okrętów wojennych klasy LCS - powyższa opcja nie została oficjalnie odrzucona m.in. we wrześniowej odpowiedzi wiceministra Wojciecha Skurkiewicza na interpelację poselską.

W listopadzie ubiegłego roku Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że opracowano stosowne rekomendacje dotyczące pozyskania okrętów Miecznik, które trafiły na biurko ministra Błaszczaka. Obecna deklaracja ministra może wskazywać, że zostały one zatwierdzone i rozpoczyna się kolejny etap programu. Okręty mają zastąpić w Marynarce Wojennej parę fregat typu O. H. Perry, które zostały przekazane przez rząd Stanów Zjednoczonych w latach 2000 i 2002.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Minister Mariusz Błaszczak o zakupach dla Marynarki Wojennej”

  1. Transfer technologii dla dwóch okrętów to stek bzdur taniej lepiej będzie je zbudować w USA,Francji lub Hiszpanii.
    Trzeba rozpisać przetarg ocenić która oferta współpracy jest najatrakcyjniejsza - AEGIS lub coś równoważnego inaczej lepiej wydać to na lądzie, to najważniejsze.

  2. Myśle ze dwie fregaty które maja być wymienione to mało .Mając takiego sąsiada i to co dzieje się na świecie postawiłbym sześć a nie dwie a co do okrętów podwodnych już dawno powinny być zamówione kolejne sześć sztuk

  3. Ciekawe kiedy będą konkretne decyzje co do mniejszych i bardziej osiągąlnych korwet rakietowych z funkcją ZOP opartych choćby na zmodernizowanej konstrukcji Meko-100 na podstawie której dawno temu miało powstać 6 czy 7 pełnowartościowych korwet a jak skończyło się katastrofą przez polityków to wszyscy wiemy. Takie korwety gdyby chciano kontynuować w zmodernizowanej oczywiście wersji można by skonfigurować z systemem Sea Ceptor czyli morską CAMM i zamówić razem z Narwią integrując te systemy a do tego obniżenie kosztów serwisu i unifikacja efektorów, transfer technologii, produkcja w kraju itd. Jednak kto z decydentów by poważnie zadbał o realne zwiększenie bezpieczeństwa i interes gospodarczy Polski? Dwie samotne fregaty to chyba za mało do postawienia MW na nogi a w kolejce jeszcze inne jednostki do wymiany...

  4. W sumie racja ! Nikt nie przekaże technologii dla 2 okrętów. Jest jeszcze opcja fińska czyli "Dywizjon 2020" !!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc