5 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji kolejnej partii pocisków PrSM.
Marcowy kontrakt, o wartości 220 mln USD, stanowi kolejną serię produkcyjną nowej broni. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie – w całości pochodzi z budżetu armii Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z komunikatem, prace mają zostać zrealizowane do marca 2026 roku.
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych sukcesywnie kupuje kolejne partie pocisków PrSM. Tylko na potrzeby US Army planowany jest zakup ponad 4000 sztuk (koncepcja sprzed wzrostu rywalizacji z Rosją). Dodatkowo zamówienia na nie mają być składane także przez Korpus Piechoty Morskiej.
Pociski PrSM mają zastąpić w amerykańskiej artylerii rakietowej taktyczno-operacyjne pociski balistyczne rodziny MGM-140 ATACMS systemu MLRS, wykorzystywane do strzelań z wyrzutni rodzin M270 i M142 HIMARS. Nowe pociski, ze względu na mniejszą średnicę, będą umieszczane w wymiennych pojemnikach transportowo-startowych po dwa, co dwukrotnie zwiększy liczbę ciężkich pocisków dostępnych na wyrzutni (odpowiednio z dwóch do czterech w przypadku M270 i z jednego do dwóch w M142). Pierwotnie zasięg PrSM, ze względu na ograniczenia wymuszone przez traktat INF/RSMD, miał oficjalnie wynosić 499 km, lecz po jego wypowiedzeniu przez Stany Zjednoczone możliwe było jego zwiększenie do 700 km. Powstać ma również wersja PrSM-ER o zasięgu 1000 km. Głowica ma mieć masę ok. 91 kg. Prowadzone testy udowodniły, że udało się uzyskać m.in. trafienie w cel oddalony o 400 km i przekroczyć granicę zasięgu 500 km, choć dokładnej odległości nie udało się zmierzyć (lub też nie podano jej do publicznej wiadomości).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu