29 listopada władze Republiki Litewskiej i przedstawiciele grupy przemysłowej Rheinmetall AG zawarli dwie kluczowe umowy, przybliżające powstanie na Litwie fabryki amunicji artyleryjskiej z udziałem niemieckiego potentata.
W wydarzeniu wzięli udział premier Republiki Litewskiej Ingrida Šimonytė, minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaite oraz minister obrony narodowej Laurynas Kasčiūnas. Grupę Rheinmetall AG reprezentował prezes i dyrektor generalny Armin Pappergera. Pierwsza z podpisanych umów dotyczy dzierżawy gruntów, na których stanie fabryka, druga – dostaw amunicji dla Wojsk Lądowych Republiki Litewskiej. Rheinmetall będzie zarządzał obszarem o powierzchni 340 hektarów w gminie Baisogala, na północ od Kiejdan. Na tym terenie powstanie nowoczesny zakład produkujący 155 mm amunicję artyleryjską, a dokładniej wytwarzający pociski i prowadzący montaż modułowych ładunków miotających. Produkcja w nowej fabryce rozpocząć się ma w połowie 2026 r. Zakłada się osiągnięcie zdolności produkcyjnych na poziomie „kilkudziesięciu tysięcy” pocisków 155 mm rocznie (wydajność montażu ładunków miotających nie jest znana). Inwestycja jest warta 180 mln EUR, a zakład ma zatrudniać ok. 150 osób. Fabryka ma także korzystać z usług lokalnych poddostawców. Zakład otrzyma nazwę Litewskie Centrum Doskonałości ds. Amunicji (Lithuanian Centre of Excellence for Ammunition). Wartość umowy na zakup amunicji nie została ujawniona.
Premier Ingrida Šimonytė wspomniała, że „Od pierwszego dnia dialog między rządem litewskim a Rheinmetallem oparty był na wzajemnym zrozumieniu konieczności i pilności tego projektu”. Wyraziła ona też zadowolenie z tego, że „Współpraca ta umożliwiła rozpoczęcie budowy fabryki amunicji”. Z kolei minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė powiedziała, że „W obliczy rosnących wyzwań w zakresie bezpieczeństwa konieczne jest wyjście poza słowa i podjęcie konkretnych kroków w celu wzmocnienia zdolności obronnych Litwy”. Dodała, że „Wsparcie projektów inwestycyjnych na dużą skalę i umożliwienie lokalnej produkcji broni nie tylko zaspokaja potrzeby bezpieczeństwa narodowego, ale też zmniejsza zależność Litwy od importu uzbrojenia i amunicji”. Stwierdziła również, że „Nie ma wątpliwości, że Litwa zmierza we właściwym kierunku i budujące jest, że globalni liderzy jak Rheinmetall decydują się być częścią tego procesu”. Jej kolega z rządu Laurynas Kasčiūnas, szef resortu obrony narodowej, wtórował Armonaitė. Podkreślił, że „Utworzenie fabryki amunicji niemieckiego przedsiębiorstwa Rheinmetall na Litwie ma znaczenie nie tylko w kontekście rozwoju przemysłu zbrojeniowego, ale też zaspokaja potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Litewskiej”. Zaznaczył także, że prace nad programem „były dość złożonym procesem”, wyrażając przy tym zadowolenie i wdzięczność wobec kolegów z rządu za to, że „Dzięki wspólnym wysiłkom udało się osiągnąć porozumienie w sprawie tego ważnego projektu”. Z kolei szef Rheinmetalla, Armin Papperger, tradycyjnie wyraził „Wdzięczność za zaufanie, jakim obdarzyła Rheinmetall Litwa”. Zadeklarował, że firma „Dąży do bycia jednym z filarów krajowego i międzynarodowego bezpieczeństwa", zaznaczając, że „Długoterminowe partnerstwo z Litwą potwierdza to po raz kolejny”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu