Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny etap oceny systemu IVAS zakończony

US Army przeprowadziła kolejną fazę testów gogli wielofunkcyjnych IVAS, tym razem w wersji 1.2 Phase 2. Fot. US Army

2 lutego amerykańskie media poinformowały o zakończeniu kolejnego etapu oceny indywidualnego systemu obserwacyjnego IVAS.

Microsoft IVAS, czyli zintegrowany system wspomagania wzroku (Integrated Visual Augmentation System), przeszedł pod koniec stycznia testy na poziomie plutonu. Wersja w obecnej kompletacji, i z aktualną wersją oprogramowania, nosi nazwę IVAS 1.2 Phase 2. Próby prowadzili w dniach 22‒26 stycznia żołnierze 1. Brygadowego Zespołu Bojowego 10. Dywizji Górskiej na poligonie Picatinny Arsenal w stanie New Jersey. W trakcie testów wykazano, że najnowszy wariant gogli wielofunkcyjnych opracowanych przez giganta branży komputerowej zapewnia możliwość realizacji celów stawianych w ramach programu IVAS. Równolegle trwa etap oceny mocy produkcyjnych koncernu Microsoft, który musiałby w razie zamówienia ze strony US Army dostarczać znaczne ilości tych urządzeń ‒ jak dotąd nie odnotowano problemów.

Dotychczas odebrano 5000 egzemplarzy w wersji 1.0, choć wykorzystywane są one wyłącznie podczas szkolenia oraz prób w oddziałach lekkiej piechoty (IBCT i pochodne). W wersji 1.1 poprawiono działanie kanału noktowizyjnego. Produkcja tej wersji (kolejnych 5000, zapewne znów do testów i szkolenia, choć tym razem mają trafić do „cięższych” oddziałów, np. do SBCT uzbrojonych w Strykery) rozpocząć ma się w marcu, zaś dostawy zostaną zrealizowane między lipcem a wrześniem br. Wersja 1.2 ma być bardziej ergonomiczna, lepiej współpracować ze standardowymi hełmami używanymi w US Army (starsze warianty same w sobie są niejako hełmami). Po raz kolejny poprawiono możliwości obserwacji w nocy. Dotychczas wykonano co najmniej 30 kompletów, które przechodzą badania. US Army, która pierwsze egzemplarze otrzymała jeszcze w 2023 r., zgłosiła już konieczność wprowadzenia kolejnych poprawek, m.in. w konstrukcji elementów mocujących i w oprogramowaniu. Do końca roku US Army otrzyma kolejnych 270 egzemplarzy do testów. W 2025 r. przeprowadzona zostanie finalna ich faza, po której zapadnie decyzja co do losów programu. Na tym etapie nie wyklucza się zarówno wprowadzenia kolejnych poważniejszych zmian, jak i rozpoczęcia zamówień seryjnych egzemplarzy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc