14 sierpnia Bundeswehra zleciła niemieckiej spółce Hensoldt dostawę systemów celowniczych Dynahawk do lekkich systemów przeciwpancernych.
Kontrakt ze strony rządowej formalnie zawarło Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr), zajmujące się zakupami na rzecz Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec. Wartość zamówienia nie jest duża i wynosi kilka mln EUR, dzięki czemu zakup nie musiał być poddawany kontroli Komisji Budżetowej Bundestagu (limit górny „swobodnych” zakupów to 25 mln EUR). Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2024‒2025, a kontrakt obejmuje również opcję dotyczącą dodatkowego zamówienia, które mogłoby być zrealizowane w 2026 r. System celowniczy Dynahawk może być używany do zwiększania celności granatników przeciwpancernych DND RGW90 i lekkich kierowanych pocisków rakietowych leichten Wirkmittel 1800+ (MBDA Enforcer).
System celowniczy Dynahawk jest wyposażony w optyczny celownik o powiększeniu 5,5× oraz w dalmierz laserowy i komputer balistyczny. Całość stanowi odpowiednik systemu kierowania ogniem, a dzięki czujnikom monitorującym stan otoczenia (temperaturę, ciśnienie itp.) system jest w stanie wyliczyć poprawkę, oferując przy tym kilka różnych trybów zwalczania celów stacjonarnych i ruchomych. Samodzielnie wykrywa też rodzaj amunicji i na tej podstawie oblicza tor lotu. Dynahawk może też programować moment detonacji amunicji programowalnej, co znacząco zwiększa skuteczność rażenia celów nieopancerzonych i znajdujących się za przeszkodami. Po połączeni z systemem noktowizyjnym IRV-MR urządzenie umożliwia skuteczną walkę w nocy i w trudnych warunkach pogodowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu