20 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kolejnej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie kontynuacji zamówień i produkcji stacji radiolokacyjnych AN/TPY-4.
Czerwcowa umowa ma wartość 81,3 mln USD i w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Prace mają zostać zrealizowane do stycznia 2027 roku. Całość pieniędzy pochodzi z budżetu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Żadna ze stron nie informuje o liczbie stacji, jednak biorąc pod uwagę fakt, że w styczniu bieżącego roku (za kwotę 65,1 mln USD) zamówiono trzy urządzenia, obecny kontrakt może opiewać na cztery.
Jest to czwarte zamówienie na radary AN/TPY-4 pochodzące z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Pierwsze dwa zakontraktowano w marcu 2022 roku. Druga transza, cztery, została zamówiona w styczniu 2023 roku. Docelowo Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych deklarują zamówienie 35 stacji radiolokacyjnych. Poza tym Lockheed Martin realizuje zamówienia eksportowe, m.in. do Norwegii.
Radary AN/TPY-4 mają stanowić podstawę systemu dozoru powietrznego dalekiego zasięgu. Stacja charakteryzuje się zastosowaniem anteny z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA), z modułami nadawczo-odbiorczymi wykonanymi w technologii azotku galu (GaN), zapewnia możliwość obserwacji przestrzeni powietrznej w zakresie do 90º w pionie. Architektura systemu ma pozwalać na stabilną pracę w dowolnych warunkach atmosferycznych, a także umożliwiać łatwą modernizację czy integrację z kolejnymi systemami w przyszłości.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu