Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katar chce F-35 Lightning II

US Air Force

8 października władze Kataru poinformowały o wystosowaniu formalnego zapytania w sprawie możliwości zakupu w Stanach Zjednoczonych wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. Powyższy krok to wynik podobnej decyzji władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Media amerykańskie, bazujące na nieoficjalnych danych rządowych, informują, że LoR (Letter of Request) został wystosowany kilka tygodni temu. Katar, podobnie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, utrzymują stosunki dyplomatyczne z Izraelem (zapoczątkowane w 1996 roku), co może ułatwić ewentualne wydanie zgody na sprzedaż poprzez procedurę FMS – kwestia uznania tego ostatniego państwa była “nagrodą” dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które mogły formalnie wystosować LoR w tej samej sprawie. 

Obecnie trudno określić co stanie się z wnioskiem. Obok Departamentu Stanu, który jest elementem władz wykonawczych Stanów Zjednoczonych, decyzję musi jeszcze zaaprobować Kongres. Część analityków wskazuje, że prezydent Donald Trump będzie chciał ogłosić zgodę na sprzedaż samolotów jeszcze przed wyborami prezydenckimi, które mogłyby przynieść mu punkty wśród mniejszości muzułmańskiej. Z kolei w Kongresie mogą pojawić się głosy przeciwko sprzedaży zaawansowanych samolotów do państw arabskich – w grę wchodzi lobby proizraelskie obawiające się zawahania równowagi sił w regionie, a także precedens irański (Amerykanie w latach 70. XX wieku sprzedawali do Iranu zaawansowane wzory uzbrojenia, które po rewolucji wpadły w ręce specjalistów z ZSRR). 

Obecnie F-35A Lightning II operują na Bliskim Wschodzie w ramach rotacyjnych obecności US Air Force. Dodatkowo brak szczegółów o wykorzystaniu izraelskich F-35I Adir - według nieoficjalnych informacji wykonują one loty w przestrzeni powietrznej państw arabskich. 

Przypomnijmy, w ostatnich latach Katar zainwestował w rozbudowę floty wielozadaniowych samolotów bojowych. W Stanach Zjednoczonych kupiono 36 Boeing F-15QA Advanced Eagle, we Francji taką samą liczbę Dassault Rafale (większość już dostarczona), a w konsorcjum Eurofighter 24 samoloty Eurofighter. Wcześniej lotnictwo wojskowe tego kraju dysponowało jedynie dwunastoma Dassault Mirage 2000-5. 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc