Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jastrzębie wylądowały na Islandii

NATO poinformowało, że polskie F-16 Jastrząb przebazowano na Islandię. Fot. NATO Air Command

25 sierpnia dowództwo NATO poinformowało, że do wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego Keflavík na Islandii przyleciały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16 Jastrząb należące do Sił Powietrznych. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się pierwsza zmiana PKW Islandia, która ma potrwać do 10 października bieżącego roku.

Polskie samoloty przebazowano 24 sierpnia. Na upublicznionych zdjęciach wynika, że na Islandię przyleciały wyłącznie maszyny jednomiejscowe, co ciekawe pozbawione konforemnych zbiorników paliwa (mogą zostać zainstalowane już na miejscu). Kontyngent Sił Powietrznych liczy także do 140 żołnierzy.


Dla personelu 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego będzie to kolejna misja operacyjna poza granicami kraju – dotychczas Jastrzębie uczestniczyły w trzech zmianach misji Baltic Air Policing nad krajami bałtyckimi, a także (w okresie czerwiec 2016 – czerwiec 2018) w bojowej misji Inherent Resolve na Bliskim Wschodzie. W ramach tej ostatniej polskie F-16C/D Jastrząb, stacjonujące w Kuwejcie, realizowały loty rozpoznawcze na rzecz koalicji państw walczących z islamskimi fundamentalistami – w tym czasie wykonano misje o łącznym czasie przekraczającym 1500 godzin.

Misja Icelandic Air Policing została zapoczątkowana przez NATO w 2008 roku. Było to związane z faktem wycofania w 2006 roku jednostek US Air Force, które ochraniały Islandię w okresie zimnej wojny. Władze w Reykjavíku poprosiły o pomoc sojuszników ze względu na rosnącą liczbę incydentów naruszenia przestrzeni powietrznej przez samoloty rosyjskie, a także pogarszające się stosunki polityczne pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską. Obecnie jest to jednak z kilku tego typu operacji stale realizowanych przez poszczególne państwa sojuszu – obok Islandii, Litwy, Łotwy i Estonii, brak odrzutowych samolotów bojowych powoduje, że także Słowenia oraz Albania jest ochraniana przez lotnictwo NATO.

 

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc