2 sierpnia koncern MBDA poinformował, że Komisja Europejska zaproponowała finansowanie projektu systemu obrony przed zagrożeniami hipersonicznymi, który kryje się pod kryptonimem HYDIS².
Jak wskazuje komunikat MBDA, pozytywna decyzja Komisji Europejskiej zapadła 12 lipca. Projekt ma być jednym z elementów finansowania poprzez Europejski Fundusz Obronny 2023.
Ta europejska inicjatywa, która jest pracą konsorcjum składającego się z podmiotów znajdujących się w 16 państwach Europy (bez udziału Polski), ma na celu wypełnienie luki pomiędzy obecnie eksploatowanymi systemami obrony antyrakietowej (przede wszystkim THAAD, SM3 oraz PAC3, SM6 czy SM2). Głównym realizatorem prac konsorcjum jest koncern MBDA, w tym narodowe oddziały z Francji, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii. Poza nimi można wymieniać także ROXEL France, ArianeGroup, Lynred, Thales, ONERA, Bayern-Chemie, TDW, DLR, OHB, AVIO Aero, AVIO, C.I.R.A., GKN Fokker, TNO.
HYDRIS² znajduje się obecnie na etapie trzyletniej fazy koncepcyjnej, w czasie której rozważane są różne opcje i rozwiązania docelowe. Podobnie jak w przypadku trendów ogólnoświatowych, europejska koncepcja zakłada dwa kluczowe elementy walki z zagrożeniem hipersonicznym – wczesne wykrycie i precyzyjne określenie kierunku lotu, a także odpowiednia szybkość pojazdu przechwytującego, który ma szybko dotrzeć do zagrożenia i unieszkodliwić je przed ewentualną zmianą kursu. W tym celu ważnym jest nasycenie rejonu zagrożenia przez systemy obserwacji radiolokacyjnej umieszczone na lądzie, w powietrzu oraz na morzu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu