Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grudniowa dostawa sprzętu wojskowego z Korei Południowej już w Polsce

Fot. Agencja Uzbrojenia

17 grudnia Agencja Uzbrojenia oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda poinformowali, za pośrednictwem mediów społecznościowych, że do Polski dostarczono kolejną partię sprzętu wojskowego zamówionego w Republice Korei.

Grudniowa dostawa obejmowała siedem czołgów K2 Black Panther – oznacza to, że zgodnie z harmonogramem, w Polsce znajduje się już 84 wozów powyższego typu. Pozostałych 96 trafi do kraju w 2025 roku. Co warto zauważyć, ostatnia (tegoroczna) dostawa czołgów trafi do braniewskiej 9. Brygady Kawalerii Pancernej – ogółem w strukturach 1. batalionu czołgów znajdzie się (do końca roku) 20 wozów. Jak wskazują upublicznione zdjęcia, K2 przeładowano ze statku na cywilne naczepy niskopodwoziowe – w podobny sposób transportowano czołgi dostarczone w połowie listopada, za to te z przedostatniej partii (pod koniec listopada) przewieziono do jednostki koleją.

Poza K2 grudniowa dostawa objęła kolejnych szesnaście armatohaubic K9A1 Thunder. W tym przypadku ich liczba w strukturach Wojska Polskiego wynosi już 136 egzemplarzy pochodzących z pierwszej umowy wykonawczej obejmującej zakup 212 sztuk. Dodatkowo, w grudniu 2023 roku, warunkowo podpisano drugą umowę na kolejnych 152 armatohaubic – w tym przypadku zapisy weszły w życie w momencie uruchomienia, w listopadzie, linii kredytowej pozwalającej na sfinansowanie zakupu (dostawy w latach 2025-27).

Ostatnim elementem ładunku są kolejne (sześć sztuk) moduły wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmu, które zostaną zintegrowane przez Hutę Stalowa Wola S.A. z krajowymi elementami - podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS, środkami łączności czy Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem TOPAZ. Ogółem w Polsce znajduje się już 67 modułów K239 z których 35 zostało dostarczonych do Wojska Polskiego, a pozostałe są systematycznie integrowane z wymienionymi elementami i dostarczane do jednostek wojskowych. W ramach pierwszej umowy wykonawczej Agencja Uzbrojenia zamówiła 218 wyrzutni, a kolejne 72 ujęto w drugiej, której finansowanie uruchomiono w listopadzie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc