8 stycznia GE Aerospace, dział koncernu General Electric odpowiadający za produkcję silników lotniczych, poinformował o podpisaniu umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie produkcji silników T700-701D przeznaczonych do zamówionych przez Polskę śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Apache.
Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z faktu, że program jest realizowany poprzez federalną procedurę FMS, w którym pośredniczącym pomiędzy wykonawcami oraz zamawiającym jest właśnie administracja federalna Stanów Zjednoczonych. Jak wskazuje producent, zamówienie obejmuje 210 jednostek napędowych, co oznacza, że poza partią przeznaczoną do śmigłowców Polska zamówiła także silniki zapasowe pozwalające na utrzymanie wysokiego stopnia gotowości operacyjnej wiropłatów.
Będą to kolejne silniki GE Aerospace w Wojsku Polskim. Obecnie jednostki napędowe powyższego producenta są stosowane na innych, nowych, śmigłowcach w strukturach Sił Zbrojnych – mowa o Leonardo AW149, AW101 czy też Lockheed Martin S-70i Black Hawk.
Dzięki programowi zakupu AH-64E General Electric Co. zrealizuje w Polsce sześć zobowiązań offsetowych o łącznej wartości ponad 530 mln PLN. W tym przypadku mowa o przekazaniu kompetencji do obsługi technicznej silników T700-701D, CT7-2E1, CT7-8E do WZL Nr 1 S.A. Oddział w Dęblinie. Zobowiązania przewidują transfer technologii i „know-how”, umożliwiających wykonywanie przez ten zakład czynności obsługowych (serwisowych) i naprawczych silników rodziny T700 do poziomu D (depot level) włącznie. Z kolei Wojskowa Akademia Techniczna będzie zarządzać szkoleniami w zakresie obsługi silników rodziny T700 dla wojskowych techników obsługi naziemnej i pracowników WZL Nr 1 S.A., którzy będą obsługiwać flotę śmigłowców AH-64E Sił Zbrojnych RP, jak również sukcesywnie przygotowywać wojskowy personel techniczny. Umowy powinny zostać zrealizowane w okresie pięciu lat od zawarcia.
Formalnie umowa na produkcję silników jest jednocześnie pierwszą z serii kontraktów produkcyjnych, które Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ma zawrzeć z amerykańskimi przedsiębiorstwami. Zatwierdzenie międzyrządowej umowy LOA w sprawie zakupu 96 śmigłowców Boeing AH-64E Apache miało miejsce 13 sierpnia 2024 roku w 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Program ma wartość blisko 10 mld USD netto – poza wiropłatami obejmuje także pakiet uzbrojenia, a także usługi szkolno-logistyczne.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu