Spółka Leonardo wystawiła na Eursatory 2024 w Paryżu jedną ze swoich najnowszych stacji radiolokacyjnych serii Kronos, czyli Kronos Grand Mobile High Power (GMHP). Nie był to publiczny debiut Kronosa GMHP, ale na Eurosatory pokazano go po raz pierwszy. To nowoczesne urządzenie to włoski wkład w nową wersję rakietowego systemu obrony powietrznej EuroSAM SAMP/T NG. Zestaw ten jest generacyjnym następcą francusko-włoskiego analogicznego systemu SAMP/T, z którym produkowano tylko jeden typ wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej – francuską stację Arabel. W przypadku SAMP/T NG będą dostępne dwie stacje – francuska Ground Fire 300 (GF300) Thalesa w zestawach zamówionych przez francuski resort obrony oraz właśnie Leonardo Kronos GMHP w zestawach dla włoskiego wojska.
Leonardo podkreśla nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w stacji Kronos Grand Mobile High Power. Jest to stacja mobilna, zamontowana w kontenerowej obudowie o wymiarach kontenera logistycznego ISO 20ft, której nośnikiem jest samochód ciężarowy w układzie 8×8 (np. Iveco). W identycznym kontenerze zabudowano polowy generator prądotwórczy, który uzupełnia jednostkę antenową. Ten drugi kontener przewozi kolejny samochód ciężarowy. Blok antenowy jest rozkładany do pracy, a kontenerowa obudowa stabilizowana rozkładanymi podporami. Przejście stacji z konfiguracji marszowej do roboczej zajmuje niecałe 15 minut, do czego potrzeba dwóch żołnierzy obsługi. Kronos Grand Mobile High Power wykorzystuje aktywną antenę z fazowanym szykiem (ang. AESA), cyfrową, programowalną, półprzewodnikową, wyprodukowaną w technologii azotku galu (GaN), pracującą w paśmie C. Leonardo podkreśla, że „tysiące” zintegrowanych mikrofalowych układów scalonych (MMIC), z których jest zbudowana antena Kronosa GMHP, spółka produkuje samodzielnie, wliczając w to wytwarzanie podkładów z GaN i GaS (siarczek galu).
Kronos Grand Mobile High Power jednocześnie przeszukuje przestrzeń powietrzną, śledzi wykryte cele i naprowadza na nie pociski rakietowe, komunikując się z nimi poprzez kanały radiolinii. Stacja służy do wykrywania celów balistycznych i aerodynamicznych. Zakres pokrycia przestrzeni powietrznej w azymucie wynosi 360° dzięki blokowi antenowemu obracającemu się z maks. prędkością 60 obr./min. W przypadku wykrywania i zwalczania celów balistycznych Kronos Grand Mobile High Power pracuje w trybie sektorowym. Podobnie, gdy stację wykorzystuje się do wykrywania celów C-RAM (pociski polowej artylerii rakietowej i lufowej, w tym moździerzy). W tym drugim przypadku Kronos GMHP ma móc wykrywać do 1300 celów jednocześnie. W przypadku zastosowania Kronosa GMHP w innej funkcji niż składnik systemu SAMP/T NG, Leonardo oferuje z radarem stanowisko operatorskie (C3) w kabinie z trzema konsolami operatorskimi, także zabudowanej w kontenerze ISO 20ft.
Leonardo podaje następujące dane taktyczno-techniczne stacji Kronos GMHP: zasięg instrumentalny ≥ 300 km (wykrywanie celów powietrznych), ≥ 250 (śledzenie/zwalczanie celów powietrznych); pokrycie do 90° w elewacji (wykrywanie/śledzenie celów aerodynamicznych), 360° w azymucie (cele aerodynamiczne), ± 45° (azymut) i ± 60° (elewacja) w trybie C-RAM; zakres elektronicznego sterowania wiązką ± 45° (azymut) lub ± 60° (elewacja); odświeżanie informacji radiolokacyjnej 1 s (cele śledzone manewrujące lub źródła zakłóceń celowych) lub 4 s (cele nieśledzone); maksymalna liczba celów śledzonych ≥ 500, maks. liczba celów zwalczanych > 30; tzw. MTTR (mean time to recovery, repair, respond, or resolve – średni czas przywrócenia systemu, naprawy, wznowienia pracy lub rozwiązania problemu) to < 45 min wg normy MIL-HDBK 472.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu