Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2024 - KF41 Lynx z wieżą HITFACT Mk II zaprezentowany przez Rheinmetall

Lynx z armatą 120 mm na Eurosatory 2024. Fot. Andrzej Kiński

Na odbywających się w Paryżu targach Eurosatory 2024 koncern Rheinmetall wystawił swój bojowy wóz piechoty KF41 Lynx zintegrowany z włoską wieżą Leonardo HITFACT (Highly Integrated Turret Fire Against Combat Tank) Mk II. Taka wieża może być uzbrojona zarówno w bruzdowaną armatę kal. 105/52 mm, jak również gładkolufową kal. 120/45 mm o zredukowanej sile odrzutu. Obie także produkcji Leonardo, strzelające standardowa amunicją NATO ww. kalibrów.

HITFACT jest dostępna w konfiguracji trój- lub dwuosobowej, czyli z automatem ładowania. Wieża jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, z panoramicznym stabilizowanym przyrządem obserwacyjno-celowniczym dowódcy. Dodatkowym uzbrojeniem jest zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Leonardo HITROLE (Highly Integrated Turret Remotely Operated, Light, Electrical) z 7,62 mm km lub 12,7 mm wkm, prócz współosiowego 7,62 mm km w wieży. Wyposażenie elektroniczne wieży, w pełni cyfrowe, spełnia wymagania współdziałania z systemami klasy C4ISR. Stopień opancerzenia wieży jest skalowalny, w zależności od wymagań użytkownika lub zapasu nośności nośnika wieży.

Prezentacja takiego wozu to nie przypadek i nie chodzi o eksportowe tzw. rynki trzecie. We Włoszech ogłoszono rozpoczęcie programu wyboru nowego gąsienicowego bojowego wozu piechoty, który zastąpiłby wozy VCC-80 Dardo włoskiej produkcji. Obecnie Włochy nie zdecydowały się na pojazd tej kategorii własnej produkcji, postanawiając wybrać zagraniczną konstrukcję. W programie o angielskojęzycznej nazwie AICS (Armored Infantry Combat System) konkurują ze sobą wozy CV90 z oferty BAE Systems oraz Lynx spółki Rheinmetall. Niemiecki koncern skierował szerszą ofertę, która ma obejmować także czołg KF51 Panther. Lynx z włoską wieżą Leonardo HITFACT Mk II jako ewentualny wariant wsparcia ogniowego lub tzw. lekki czołg ma podnieść atrakcyjność Lynxa jako przyszłego AICS. Jest też namacalnym dowodem na współpracę Rheinmetalla z Leonardo.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc