Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Embraer A-29N Super Tucano dla państw NATO

Fot. Embraer

12 kwietnia, w czasie wystawy LAAD Defence & Security 2023, koncern Embraer poinformował o uruchomieniu programu turbośmigłowego samolotu bojowego A-29N Super Tucano w konfiguracji przeznaczonej dla państw członkowskich NATO.

Powyższa decyzja jest podyktowana analizami rynkowymi, które wskazują na możliwość sprzedaży nieokreślonej liczby samolotów do europejskich państw Sojuszu. Dotychczas Embraer dostarczył ponad 260 seryjnych A-29, które są wykorzystywane przez siły zbrojne ponad 15 państw świata, w tym Stanów Zjednoczonych. Dzięki nawiązaniu współpracy z korporacją Sierra Nevada A-29 jest także oferowany klientom poprzez amerykański, federalny, program FMS. Co ważne, dzięki temu, że ponad 51% wartości maszyny powstaje na terytorium Stanów Zjednoczonych możliwe jest także finansowanie poprzez programy pomocy wojskowej FMF.

Nowa konfiguracja, przeznaczona na rynek europejski, ma obejmować zmiany w wyposażeniu pokładowym, w tym montaż nowych systemów wymiany informacji, a także certyfikację umożliwiającą wykonywanie lotów przez jednego pilota. W przypadku Europy wśród potencjalnych rynków zbytu wymienia się m.in. Portugalię oraz Szwecję. W obu państwach oferta brazylijskiego producenta obejmuje opcję zaawansowanego samolotu szkolno-treningowego, który oferuje możliwość szkolenia z wykorzystaniem uzbrojenia. Nie jest wykluczone, że pojawią się inni zainteresowani, co jest związane możliwościami operacyjnymi konstrukcji, a także rosnącymi wydatkami na obronność na terenie Starego Kontynentu. Dodatkowo nowa wersja może być także oferowana w innych państwach świata, które współpracują z siłami NATO.

W kwietniu 2022 roku Embraer poinformował, że globalna flota samolotów A-29 Super Tucano wylatała ponad 500 tys. godzin. Co należy podkreślić, już wówczas ponad 60 tys. godzin to czas spędzony w czasie realnych misji bojowych prowadzonych na obszarze Ameryki Południowej, Azji oraz Afryki. Stopień gotowości floty oscylował w granicach 90%.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc