Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czwarty trałowiec typu Awaji zwodowany

Fot. Japan Marine United Co.

24 października w stoczni Japan Marine United Co. w Jokohamie odbyła się uroczystość wodowania trałowca Noumi (MSO-307). Jest to czwarta jednostka typu Awaji, która jest budowana na zamówienie Japońskich Morskich Sił Samoobrony.

Kontrakt na budowę okrętu został zawarty pomiędzy stocznią oraz Ministerstwem Obrony Japonii w marcu 2020 roku. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, ma zostać przekazany do końca lutego 2024 roku. Najprawdopodobniej dołączy do bliźniaczego Ejima (MSO-306) i trafi do grupy okrętów przeciwminowych stacjonujących w bazie w Kure. Pierwsza para stacjonuje w Jokosuce.

Przeciwminowe okręty typu Awaji wypierają do 780 ton. Mają długość 67 m i szerokość 11 m. Układ napędowy składa się z dwóch wysokoprężnych silników o mocy 2200 KM każdy. Pozwala to na osiągnięcie prędkości maksymalnej dochodzącej do 14 węzłów. Jednostki są budowane z tworzyw sztucznych, co według analiz japońskich ma pozwolić na uzyskanie żywotności około 30 lat. Wykrywanie min i innych niebezpiecznych przedmiotów jest realizowane poprzez kadłubową stację hydrolokacyjną OQQ-10, która stanowi uzupełnienie dla zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych. Obecnie standardowym typem są Remus 600 (znane w Japonii jako OZZ-2). Dodatkowo, od trzeciej jednostki, wdrażane są produkowane przez przemysł lokalny pojazdy OZZ-4. W przypadku wykrycia obiektu niebezpiecznego, może on zostać zneutralizowany m.in. z wykorzystaniem jednorazowych pojazdów podwodnych, które są produkowane przez koncern Mitsui Engineering & Shipbuilding.

Japońskie Morskie Siły Samoobrony, ze względów historycznych oraz potrzeb gospodarczych, utrzymują rozbudowane siły przeciwminowe. Obecnie obejmują one około 20 wyspecjalizowanych jednostek klasy trałowiec i niszczyciel min, które są wspierane przez śmigłowce Leonardo AW101 (MCH-101). Docelowo, seria trałowców typu Awaji ma obejmować dziewięć sztuk.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc