Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z modernizacją artylerii rakietowej Wojska Polskiego?

Poseł Paweł Bejda skierował do MON interpelację w sprawie dalszych losów programu zakupów rakietowych systemów artyleryjskich. Fot. US Army

17 lutego na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie kontynuacji procesu modernizacji artylerii rakietowej Wojska Polskiego oraz potencjału krajowego przemysłu obronnego.

W upublicznionej interpelacji czytamy: w 2013 r. zaplanowano wyposażenie pułków artylerii w dywizjach w systemy rakietowe o zasięgu nawet 300 km. Zadanie to otrzymało kryptonim Homar, a jego celem, oprócz wzmocnienia polskiej armii, było również zbudowanie w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej całkowicie nowych zdolności przemysłowych do seryjnej produkcji rakiet o zasięgu do 300 km. W tym też celu całe zamówienie trafiło do polskich zakładów zbrojeniowych. Powyższa koncepcja wzmocnienia polskich zakładów została jednak ostatnio odrzucona i odebrano zamówienie polskim zakładom, a kupiono zagraniczne systemy rakietowe HIMARS.

Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy w związku z brakiem zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego do produkcji systemów rakietowych o tzw. zasięgu operacyjnym, a więc znacznie większym niż 40 km haubicy Krab/Kryl czy wyrzutni WR-40/Langusta, rząd planuje utworzyć takie zdolności w ZM Mesko?
  2. Ile rakiet o zasięgu 300 km kupiono wraz z zagranicznymi systemami HIMARS?
  3. W 4 dywizjach Sił Zbrojnych znajdują się 4 pułki artylerii, w których co do zasady połowa dywizjonów ma być wyposażona w wyrzutnie artylerii rakietowej. Oznacza to, że potrzeby mogą dotyczyć nawet 8 dywizjonowych modułów ogniowych w klasie Homar, wartych docelowo kilka miliardów złotych. Czy w związku z tym rząd rozważa zainwestowanie tak olbrzymich środków finansowych w zbudowanie w Mesko i w innych polskich zakładach nowych zdolności do produkcji rakiet?

Według dokumentacji Departamentu Stanu, wraz z 20 wyrzutniami M142 HIMARS, których sprzedaż autoryzowano do Polski w listopadzie 2017 roku, znalazł się zapis o możliwości zakupu 61 pocisków M57 ATACMS. Międzyrządowa umowa LoA (Letter of Agreement) została zawarta 13 lutego 2019 roku – całość dostaw ma zostać zrealizowanych do końca 2023 roku. Polska będzie drugim europejskim użytkownikiem systemu M142 HIMARS (po Rumunii). Pomimo długiego okresu czasu, od zawarcia umowy, obecnie MON nie informuje o przyszłych losach programu kontynuacji zakupów rakietowych systemów artyleryjskich opartych o technologie zachodnie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Co dalej z modernizacją artylerii rakietowej Wojska Polskiego?”

  1. Nie przesadzajmy z pytaniem ile zakupiono rakiet o zas.300km a najlepiej jakie są kody źródłowe. Niektóre interpelacje są śmieszne. Owszem podatnik płaci ale można to wyjaśnić na komisjach i sza. Podobnie będzie z amunicją ze zubożonego uranu do Abramsów. Nawet jeśli takie porozumienie zostałoby zawarte to i tak zapewne obie strony nie będą chciały go podawać do wiadomości publicznej.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc