Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bomby lotnicze Mk-82 będą produkowane w Polsce

29 listopada w siedzibie Nitro-Chem miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy bydgoskimi zakładami a włoską spółką RWM Italia w sprawie produkcji bomb lotniczych Mk-82, która już niebawem rozpocznie się w Nitro-Chem SA. Porozumienie jest konsekwencją podpisanego w maju b.r. listu intencyjnego pomiędzy obydwoma firmami odnośnie współpracy przy produkcji w Polsce bomb z rodziny Mk 80.

W imieniu należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakładów Nitro-Chem umowę podpisał ich prezes Krzysztof Kozłowski a ze strony włoskiej spółki – będącej członkiem grupy Rheinmetall Defence – podpis pod dokumentem złożył jej prezes Fabio Sgarzi. Przy podpisaniu umowy obecny był także Bartosz Kownacki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jak wynika ze słów prezesa Kozłowskiego, rozpoczęcie produkcji bomb nastąpi wkrótce a certyfikacja powinna zostać zakończona w III kwartale 2018 r.

Minister Kownacki podkreślił, że podpisanie umowy to zasługa zarówno zarządów Nitro-Chem jak i PGZ oraz pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo państwa. Z kolei prezes Sgarzi wskazał także na europejski wymiar porozumienia. Co ważne, oprócz umowy o produkcję, włoska spółka złożyła tego samego dnia zamówienie na kilkaset bomb Mk-82 w bydgoskich zakładach. Produkowane w Nitro-Chem bomby mają w 100% zaspokoić polskie zapotrzebowanie na tego typu uzbrojenie oraz będą przeznaczone na eksport. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy prezes Kozłowski stwierdził, że prawdopodobnie pierwszymi rynkami eksportowymi dla polskich bomb będą kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Biorąc pod uwagę, że Mk-82 mogą być przenoszone nie tylko przez samoloty F-16, ale także m.in. Eurofighter Typhoon, Panavia Tornado, F-15, czy F-35, rynek na tego typu uzbrojenie jest bardzo szeroki. Zupełny brak ograniczeń eksportowych i planowana współpraca obydwu spółek w walce o zagraniczne rynki mogą spowodować, że bydgoskie zakłady staną się jednym z ważniejszych podmiotów produkujących bomby Mk-82 na świecie.

Ze względu na tajemnicę handlową, nie ujawniono kwoty kontraktu i wiadomo jedynie, że jest ona „duża”.

[cycloneslider id="nitro-chem"]

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc