Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing nadal rozwija AH-64E Apache

Fot. Łukasz Pacholski

30 czerwca przedstawiciele koncernu Boeing, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM, poinformowali o postępach w rozwoju śmigłowca bojowego AH-64E Guardian. Ma to związek z wieloletnim planem, który obecnie obejmuje wersję 6.5.

Zgodnie z deklaracjami, które upubliczniono 29 czerwca, w drugiej połowie bieżącego roku ma dojść do oblotu prototypu AH-64E v6.5. Rozwój powyższej wersji został zlecony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w 2021 roku. Zgodnie z planem ma zastąpić na linii montażowej obecnie dostarczaną wersję v6.

Wśród wskazywanych, przed producenta, zmian wymienia się przekonstruowanie płatowca w celu możliwości instalacji silników General Electric T901. Oczywiście ze względu na opóźnienia programu rozwoju jednostek napędowych, pierwsze loty będą wykonywane z dotychczasowymi silnikami. Inne, wskazywane, zmiany obejmują także modyfikacje oprogramowania systemów pokładowych, które mają pozwolić na ograniczenie pracochłonności zadań wykonywanych przez obu członków załogi – wiele elementów ma być całkowicie intuicyjnych. Co więcej cały system pokładowy ma być oparty na filozofii otwartego połączenia, co z kolei jest pierwszym krokiem do wdrożenia w śmigłowcach rodziny AH-64E modułowej architektury systemów pokładowych.

Obecnie brak informacji odnośnie harmonogramu fazy badawczej, jednak nie można wykluczyć (biorąc pod uwagę cykl produkcyjny), że wśród pierwszych użytkowników eksportowych wersji v6.5 będzie Polska. Zgodnie z deklaracjami politycznymi, z września ubiegłego roku, Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało do amerykańskich władz federalnych formalne zapytanie ofertowe (Letter of Request) w sprawie zakupu do 96 śmigłowców AH-64E Apache. Maszyny mają pozwolić na wzmocnienie potencjału Wojska Polskiego i zastąpienie obecnie eksploatowanych Mil Mi-24D/W. Nie można wykluczyć, że ta przesłanka stała za tym, aby rząd Stanów Zjednoczonych wyleasingował na okres przejściowy używane obecnie przez US Army AH-64D Apache Longbow, które mają posłużyć do szkolenia polskiego personelu.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc