24 grudnia Agencja Uzbrojenia zawarła z Grupą WB, reprezentowaną przez spółkę wiodącą WB Electronics S.A., umowę na dostawę bezzałogowych systemów powietrznych Force Protection, mających tworzyć osłonę dywizjonowych modułów ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K.
Z ramienia resortu obrony narodowej podpisał ją szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel, zaś ze strony wykonawcy prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski. Na uroczystości, która odbyła się w siedzibie Agencji Uzbrojenia, obecny były sekretarz stanu w MON Paweł Bejda. Przedmiotem umowy jest dostawa 12 kompletów bezzałogowych systemów powietrznych Force Protection, służących do prowadzenia powietrznego rozpoznania i osłony rejonu działań dywizjonu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K, a także naziemnych środków rozpoznania i przeciwdziałania radioelektronicznego. Wprowadzanie nowych rozwiązań zwiększy poziom świadomości sytuacyjnej drużyn ochrony i pozwoli na lepszą identyfikację zagrożeń w ochranianym regionie.
W skład każdego kompletu Force Protection wchodzą m.in.: dwa zestawy po cztery bezzałogowe statki powietrzne klasy mini FlyEye, pięć zestawów po cztery bezzałogowce klasy micro X-Fronter i 44 zestawy systemów rozpoznania radioelektronicznego FP-Spectre. Całość połączona jest z systemem walki ZZKO TOPAZ. Jeden komplet posłuży do osłony dywizjonowego modułu ogniowego, a więc zakup pozwoli na ukompletowanie 12 DMO z 216 wyrzutniami Homar-K. Elementy systemu będą zabudowane na wyrzutniach i innych wozach DMO Homar-K, pojazdach towarzyszących dywizjonom artylerii oraz na specjalistycznych pojazdach terenowych 4×4.
O ile FlyEye to system dobrze znany w Siłach Zbrojnych RP Nowe FlyEye dla Sił Zbrojnych RP i Wojska Dronowe MSPO 2024: Więcej BSL FlyEye w Wojsku Polskim Tysięczny FlyEye wyprodukowany, to dzięki umowie z 24 grudnia w Wojsku Polskim zadebiutuje jedna z nowości w ofercie Grupy WB, bezzałogowiec klasy mikro X-Fronter. To osobisty aparat pionowego startu i lądowania do zadań rozpoznawczych i uderzeniowych o konstrukcji modułowej. Składa się z części centralnej z czterema składanymi wirnikami i zestawu sensorów oraz dołączanych wymiennych modułów misyjnych. Cechują go niewielkie wymiary i masa (wysokość 300 mm, średnica w stanie transportowym 90 mm, masa 1,15 kg), przenoszony i obsługiwany przez jednego operatora. Wraz z panelem sterującym można zamocować go na kamizelce ochronnej lub oporządzeniowej. Zasięg operacyjny bezzałogowca to kilka kilometrów, czas lotu sięga 40 minut, zaś pułap operacyjny 1000 m. Masa modułu zadaniowego, który stanowić może kamera dzienna i nocna lub ładunek wybuchowy/oświetlający, dymny lub znacznik pirotechniczny, wynosi 0,4 kg.
X-Fronter jest po odczepieniu z kamizelki lub wyciągnięciu z zasobnika natychmiast gotowy do użycia. Start odbywa się błyskawicznie z ręki lub wyrzutni. Aparat może być sterowany zdalnie przez operatora lub wykonywać lot po zaplanowanej trasie, np. prowadząc misje patrolowe w rejonie obiektów wojskowych czy terenów rozlokowania infrastruktury krytycznej.
X-Fronter dostosowany jest także do działań w ramach roju. Wyposażono go w automatyczną separację między innymi osobistymi bezzałogowcami, jak też algorytmy rozpoznawania przeszkód. W ramach roju systemy X-Fronter z różnymi modułami misyjnymi mogą pełnić odmienną rolę. Jeden może być liderem wyposażonym w głowicę obserwacyjną, który koordynuje ataki pozostałych bezzałogowców wyposażonych w moduły bojowe.
Dodatkowo zamówienie obejmuje także dokompletowanie 72 wyrzutni Homar-K i cystern dystrybutorów paliwowych CD-10s w sprzęt łączności produkcji Grupy WB (m.in. radiostacje PERAD i Comp@n-Z) oraz pozyskanie partii uniwersalnych kalkulatorów artyleryjskich UKART-2 na potrzeby DMO 155 mm armatohaubic samobieżnych K9. Umowa obejmuje również realizację szkoleń w ramach pakietu szkoleniowego i dostawę elementów pakietu logistycznego. Łączna wartość zamówienia wynosi ponad 499 mln PLN brutto, a dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025‒2028.
- Jesteśmy niezwykle wyróżnieni, że w tak ważny dla nas wszystkich dzień podpisujemy umowę. To umowa niezwykle istotna, innowacyjna wręcz. System Force Protection jest systemem ochrony wojska przed atakami obiektów nisko lecących i bezzałogowych ‒ powiedział po podpisaniu umowy prezes Piotr Wojciechowski.
- Jesteśmy dumni, że Siły Zbrojne RP po raz kolejny zaufały Grupie WB. Zamówienie awangardowych dla Wojska Polskiego bezzałogowych systemów powietrznych, systemów elektronicznych i łączności zwiększy świadomość sytuacyjną i pozwoli na lepsze rozpoznanie zagrożeń - dodał prezes Grupy WB.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia i Grupy WB.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu