5 czerwca zakończyła się odbywająca w Sztokholmie faza portowa międzynarodowych manewrów morskich Baltops 22. Obecność w stolicy Szwecji kilkudziesięciu okrętów z amerykańskim śmigłowcowcem desantowym Kearsarge typu Wasp na czele została wykorzystana zarówno propagandowo jak i politycznie. Ma to bezpośredni związek z porzuceniem przez to państwo dotychczasowej polityki neutralności i wyrażenie chęci przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Faza portowa będąca pierwszym etapem tegorocznych ćwiczeń Baltops odbyła się w dniach 2-5 czerwca br., co zbiegło się uroczystościami 500 rocznicy utworzenia szwedzkiej marynarki. W związku z tym do Sztokholmu zawinęło 37 okrętów z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Niderlandów, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Obecność wśród nich dwóch dużych amerykańskich okrętów desantowych bezapelacyjnie miało na celu zaprezentowanie siły militarnej NATO.
Szczególnie widoczna była obecność amerykańskiego śmigłowcowca desantowego Kearsarge, będącego obecnie największym okrętem operującym na Bałtyku, który zacumował na beczkach w samym centrum szwedzkiej stolicy. Wrażenie dodatkowo wzmacniało ustawienie na jego pokładzie statków powietrznych tworzących jego grupę powietrzna, takich jak samoloty AV-8B Harrier II i zmiennopłaty MV-22B Osprey, a także śmigłowce AH-1Z Viper, UH-1Y Venom oraz MH-60S Sea Hawk.
Nic dziwnego, że pokład tego okrętu został wybrany jako miejsce rozmów pomiędzy generałem Markiem Milley’em - przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów USA a premierem Szwecji Magdaleną Andersson, które odbyły się w sobotę 4 czerwca. Amerykański generał powiedział, że Stany Zjednoczone są zdecydowane wspierać Szwecję i Finlandię w ich staraniach o członkostwo w NATO. „To ważne dla nas, Stanów Zjednoczonych i dla innych krajów NATO, aby pokazać solidarność z Finlandią i Szwecją w tym ćwiczeniu”.
Stwierdził on również, że obecność w Sztokholmie okrętu desantowego Kearsarge „pokazuje zaangażowanie we wspólną sprawę, w oparty na zasadach porządek międzynarodowy, w ideę, że duże kraje nie mogą najeżdżać małych krajów bez ponoszenia kosztów”. Z kolei premier Szwecji stwierdziła, że jest to konkretny wyraz poparcia USA, a także bardzo silny sygnał polityczny w kluczowym momencie historii.
W ramach manewrów Baltops amerykańską marynarkę, poza śmigłowcowcem, reprezentuje m. in. okręt dowodzenia Mount Whitney i okręt desantowy-dok Gunston Hall. W Sztokholmie można było oglądać także m.in. amerykański, brytyjski oraz francuski niszczyciel rakietowy, liczne okręty przeciwminowe i wsparcia, a także okręty gospodarzy, w tym korwety typu Visby oraz okręt podwodny Gotland, który wraz z jednostką ratowniczą Belos będzie realizował epizod dotyczący ratowania podwodników.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu