12 grudnia grupa przemysłowa Rheinmetall AG zawarła z Federalnym Ministerstwem Obrony Republiki Austrii (Bundesministerium für Landesverteidigung) kontrakt na modernizację 35 mm armat przeciwlotniczych ZFlAK 85/GDF-005 do standardu Skyguard NG.
Umowa na modernizację austriackich 35 mm zestawów artyleryjskich, dostarczonych w latach 80. przez przez firmę Oerlikon Contraves (obecnie Rheinmetall Air Defence AG) do nowego standardu pochłonie 532 mln EUR, zaś czas realizacji programu, liczony od lutego 2024 r., wyniesie 48 miesięcy. Rheinmetall AG w swoim komunikacie określa ten program jako „Jeden z najbardziej ambitnych projektów w europejskiej obronie powietrznej”. Skyguard NG (Next Generation) to system rodziny Skynex, opracowanej przez Rheinmetall Air Defence AG. Zamówienie austriackie przewiduje dostawę siedmiu jednostek ogniowych, z których każda ma dysponować czterema 35 mm armatami zdwojonymi przeciwlotniczymi, wielosensorowym systemem obserwacji przestrzeni powietrznej, wykrywania celów, ich identyfikacji i śledzenia, a także stanowiskiem dowodzenia. Armaty po modernizacji mają reprezentować najnowocześniejszy dostępny standard. Umowa obejmuje także dostawę: pakietu części zamiennych, usług szkoleniowych i amunicji. Kontrakt zawiera opcję na dostawę jeszcze jednej jednostki ogniowej.
Armin Papperger, prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG, stwierdził, że firma „jest zadowolona z tego ważnego sukcesu, odniesionego dzięki technologii Skynex”. Dodał, że „dzięki temu flagowemu projektowi Austria obejmuje wiodącą rolę w kwestii obrony przez systemami powietrznymi w Europie”, a ponadto, że kontrakt stanowi „podkreślenie roli Rheinmetall AG w sprostaniu wyzwaniu, jakim jest wyposażenie sił zbrojnych w Europie tak, aby mogły one przeciwdziałać nowym zagrożeniom”. Oliver Dürr, dyrektor generalny Rheinmetall Air Defence AG powiedział, że firma „jest wdzięczna za zaufanie okazane przez jej przyjaciół i partnerów z Austrii”, zaś sama decyzja Wiednia o modernizacji swoich artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych „to wejście w nowy wymiar obrony powietrznej”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Austria liderem obrony płot. Koń by się uśmiał. Chyba dlatego jest liderem, że Staatsvertrag z lat 50 tych w zamian za wieczystą neutralność zakazywał jej posiadania wszelkich rakiet.
Przykład pokazuje jak przemysł potrafi kadzić swym klientom, a dziennikarze to bezkrytycznie powtarzają.