Przeprowadzone 20 sierpnia strzelania to kolejny sukces konsorcjum ZM DEZAMET S.A. i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Potwierdzają to osiągnięcia pracowników spółki z Nowej Dęby i Instytutu z Zielonki. Dzięki wynikom ich pracy 120 mm moździerze samobieżne Rak Wojska Polskiego będą miały skuteczną amunicję do szkolenia i walki. A program moździerza Rak i jego amunicja będą kolejnym sukcesem polskich konstruktorów systemów artyleryjskich, a także konkurencyjnym na światowych rynkach wyrobem w ofercie Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w pracach nad moździerzem i amunicją do niego bierze także udział szereg innych spółek skupionych w PGZ S.A., m.in.: Huta Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., Nitro-Chem S.A., Rosomak S.A., Jelcz Sp. z o.o.
Przypomnijmy, że system amunicji kalibru 120 mm do moździerza samobieżnego Rak (produkowanego przez Hutę Stalowa Wola S.A.) będzie składał się z nabojów z pociskami: odłamkowo-burzącymi (HE), oświetlającymi (ILL), dymnymi (SMK) i amunicji OF-843BM. Ta ostatnia to amunicja odłamkowo-burząca starego typu, która po modernizacji, dostosowującej do strzelania z Raka (oryginalnie była przeznaczona do moździerzy ładowanych odprzodowo), będzie wykorzystywana jako amunicja ćwiczebna, natomiast nowo skonstruowane naboje z pociskami HE będą stanowiły zapas na czas W. Dodajmy, że umowa na system amunicyjny nie obejmuje zupełnie nowej amunicji ćwiczebnej, odpowiadającej balistyce amunicji HE, choć takowa także powstała. Jest to nabój z pociskiem wskaźnikowym z ładunkiem wybuchowym o małej sile rażenia. Powstał także pocisk elaborowany obojętnie, który już wykorzystywano do badań balistycznych moździerza Rak.
Poza tym umowa na opracowanie systemu amunicji 120 mm do moździerza samobieżnego Rak obejmuje również dostawę innych nabojów: szkolnego, szkolnego-przekroju i treningowego. Ten ostatni to atrapa naboju, przeznaczona do szkolenia obchodzenia się z amunicją, np. uzupełniania zapasu amunicji w magazynach kadłubowych Raka, ładowania moździerza bez strzelania itp.
Minione dwa lata przyniosły pewne zmiany organizacyjne i od nich zacznijmy tę krótką aktualizację wydarzeń.
24 maja 2017 r. podpisano aneks do umowy, który zmienił podział obowiązków w ramach konsorcjum. Przypomnijmy, że wcześniej ZM DEZAMET odpowiadały tylko za produkcję prototypów amunicji, ale mimo tak niewielkiego wpływu na wynik końcowy były zarazem liderem konsorcjum. Natomiast do WITU należało skonstruowanie amunicji i przeprowadzenie jej badań (opracowanie programu badań i ich przebieg). Po aneksowaniu umowy DEZAMET odpowiada za konstrukcję amunicji wraz z jej produkcją. Programy badań wstępnych i kwalifikacyjnych są wspólnym dziełem Zakładów i Instytutu, natomiast na WITU spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie tychże badań, jak również opracowanie tabel strzelniczych.
Nowe informacje dotyczą też modernizowanej amunicji, czyli nabojów OF-843BM. Amunicja ta przeszła badania certyfikujące w trybie III OiB. Obecnie trwają dostawy OF-843BM, na mocy umowy zawartej w 2016 r.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu