Głównym organizatorem przedsięwzięcia było, po raz pierwszy, Ministerstwo Przemysłu Obronnego i Lotniczo-Kosmicznego Republiki Kazachstanu, powstałe w październiku 2016 r, a więc po czwartej odsłonie KADEX-u. Tym razem kazachstański resort obrony wystąpił w roli współorganizatora, podobnie jak koncern Kazachstan Inżiniring (Kazakhstan Engineering) oraz firma RGP Kazspeceksport Ministerstwa Przemysłu Obronnego i Lotniczo-Kosmicznego. Tradycyjnie już wystawa odbyła się na terenie międzynarodowego portu lotniczego w Astanie, a jej obsługą zajmowała się firma Astana-Expo KS.
W Międzynarodowej Wystawie Uzbrojenia i Wyposażenia Wojskowego KADEX-2018 wzięło udział 355 wystawców z 33 krajów świata. Przez dwa pierwsze dni wystawa była dostępna jedynie dla specjalistów, zaproszonych gości i wcześniej akredytowanych przedstawicieli mediów. Imprezą towarzysząca było międzynarodowe forum „Dni Wszechświata w Kazachstanie“, w ramach którego bogaty program obejmował posiedzenia plenarne i tematyczne, konferencje oraz spotkanie w formie okrągłego stołu. Dało to jego uczestnikom możliwość zaprezentowania swych propozycji i dyskusji na aktualne tematy dotyczące obronności i bezpieczeństwa, rozwoju kosmonautyki, a także cyberbezpieczeństwa.
W trzecim i czwartym dniu wstęp na wystawę był wolny, bez limitu wieku, odwiedzający mieli jedynie obowiązek zarejestrowania się przy wejściu i przejść kontrolę bezpieczeństwa. Według danych organizatorów, podczas czterech dni trwania tegorocznego KADEX-u wystawę odwiedziło 70 000 gości, aczkolwiek na takiej statystyce zaważyła przede wszystkim obecność luźno zainteresowanej tematyką gawiedzi oraz tłumów dzieci i młodzieży podczas ostatnich dwóch dni.
Kazachstan w ostatnich latach inwestuje znaczne środki w systematyczne zwiększanie poziomu bezpieczeństwa i wzrost zdolności bojowych swych sił zbrojnych. Dążeniem decydentów jest takie wyważenie nakładów na obronność, by nie wpłynęły negatywnie na inne części budżetu. Chcą także – co niezwykle ważne – pozyskiwać dla kraju zaawansowane technologie i budować własne zdolności produkcyjne. Liczne eksponaty wystawy ADEX-2018 były właśnie potwierdzeniem konsekwencji w tym podejściu.
Ze zrozumiałych względów nie dotyczyło to samolotów i śmigłowców bojowych. Tę kategorię sprzętu reprezentował jeden z wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30SM, które swą premierę miały na wystawie przed dwoma laty (patrz WiT 7/2016). Łącznie Kazachstan zamówił w Rosji, na mocy czterech kontraktów, 31 takich maszyn, z których do końca 2017 r. dostarczono osiem. Nowością był za to śmigłowiec bojowy Mi-35M, jeden z czterech dostarczonych w ubiegłym roku, spośród 12 zamówionych. Maszyna z numerem burtowym „03” była eksponowana na wystawie statycznej, zaś egzemplarz nr „02” uczestniczył w pokazach w locie. Na płycie lotniska można było zapoznać się także z lekkim samolotem transportowym Airbus C295M z numerem „07” Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Kazachstanu, przedostatnią z ośmiu zakupionych maszyn, której dostawę zrealizowano pod koniec listopada 2017 r. Europejski koncern liczy, że Kazachstan nie poprzestanie w swych zakupach na „Casach”, stąd decyzja o przylocie na KADEX-2018 także A400M w barwach Sił Powietrznych Turcji („051”).
Nowością ściśle związaną z lotniczym rodzajem sił zbrojnych była także naziemna radiostacja do łączności ze statkami powietrznymi, którą prezentowało SKTB Granit z Ałmaty. Jej przeznaczeniem jest zapewnienie transmisji i odbioru analogowej informacji głosowej, a także danych cyfrowych za pośrednictwem lotniczych kanałów łączności pomiędzy naziemnymi stanowiskami dowodzenia i kierowania oraz statkami powietrznymi. Radiostacja pracuje w zakresie 100–149,975 MHz na odległość 300 km, 220–399,975 MHz na takim samym dystansie oraz 1,5–30 MHz na odległość do 500 km. Może być zdalnie sterowana przewodowo na odległość do 5 km, a poprzez radiolinię może tworzyć 24 kanały łączności. Nowa radiostacja kazachskiej firmy jest pomyślana jako następczyni starych urządzeń sowieckiej proweniencji o podobnym przeznaczeniu: R-824, R-831, R-834, R-844, R-845, R-844M i R-845M.
Wśród wystawionych nowości było wiele innych wyrobów lokalnego przemysłu obronnego i podmiotów międzynarodowych, które aktualnie znajdują się w fazie prób i w niedługim czasie mają szanse wejść do uzbrojenia Sił Zbrojnych Republiki Kazachstanu lub stanowią ofertę eksportową.
Uzbrojenie wojsk lądowych reprezentowały m.in.: zmodernizowane czołgi podstawowe rodziny T-72, prototyp kołowego transportera opancerzonego Barys w wariantach trzy- i czteroosiowym, ciągniona 122 mm haubica D-30 wyposażona w zautomatyzowany system kierowania ogniem Nazgaj, ciągniony rakietowo-artyleryjski zestaw przeciwlotniczy ZUK-23-2 czy też przeciwlotniczy zestaw rakietowy na bazie gąsienicowego transportera MT-LB ze stanowiskiem do odpalania przeciwlotniczych pocisków kierowanych bliskiego zasięgu Igła-1.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu