Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Armaty Sovraponte do belgijskich i holenderskich fregat ASWF

Fot. Leonardo

20 lipca Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów złożyło zamówienie na 76 mm armaty automatyczne Leonardo Sovraponte do czterech fregat ASWF, czyli Anti Submarine Warfare Frigate (pol. fregata zwalczania okrętów podwodnych), które powstaną dla flot Belgii i Holandii - po parze dla każdej.

Leonardo dostarczy również armatę zapasową. To dodatkowe działo można umieścić natychmiast podczas remontu lub w razie usterki jako zamiennik artylerii na danym okręcie. W ten sposób siła jego rażenia pozostaje niezmieniona. Kontrakt przewiduje również opcję dostawy trzech kolejnych armat Sovraponte. Dwie z nich przeznaczone są do okrętu wsparcia logistycznego Zr.Ms. Karel Doorman i okrętu transportowego-doku Zr.Ms. Johan de Witt. Artyleria ta zastąpi używane obecnie zestawy obrony bezpośredniej Thales Nederland Goalkeeper z 30 mm armatami rotacyjnymi. Trzeci egzemplarz jest przeznaczony do nowego okrętu wsparcia bojowego Zr.Ms Den Helder, który zostanie oddany do eksploatacji w 2025 roku. Armata zostanie zainstalowana na nim w późniejszym terminie. Sovraponte przeznaczone do fregat ASWF będą dostarczane od początku 2027 roku.

Sovraponte to kolejne wcielenie automatycznych, uniwersalnych dział okrętowych kalibru 76 mm, produkowanych przez włoską firmę Oto Melara (obecnie w składzie korporacji Leonardo), którego cechą jest brak podpokładowego systemu magazynowania i dosyłania amunicji. Zamiast tego zastosowano specjalne kasety (parki) na naboje, dołączane bezpośrednio do wieży. Dzięki temu armata Sovraponte (pol. nadpokładowa) może być instalowana niemal na dowolnej jednostce, bez poważnej ingerencji w jej konstrukcję.

Armaty mogą używać amunicji artyleryjskiej o korygowanym torze lotu Leonardo Oto Melara DART (Driven Ammunition Reduced Time of flight). Do kierowania radiokomendowego DART-ów w locie posłuży opracowywany obecnie przez Thalesa wielokanałowy radiolokacyjny system kierowania ogniem Pharos, przeznaczony do współpracy z systemami obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu (V)SHORAD. Thales wykonał testy tego rozwiązania w 2015 roku u wybrzeży Den Helder.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc