12 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że w ostatni weekend amerykańskie lotnictwo przeprowadziło serię ataków na cele w części Jemenu znajdującego się pod kontrolą Huti.
Jak wskazuje komunikat, uderzenia obejmowały obiekty magazynowe w zachodnim Jemenie, które służą do składowania broni oraz innych materiałów dostarczanych przez Iran. W atakach brały udział samoloty stacjonujące w bazach lądowych oraz będące częścią grupy lotniczej lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN 72). Po raz pierwszy Departament Obrony potwierdził fakt, że w atakach brały udział stacjonujące na powyższym okręcie wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35C Lightning II (eskadra VMFA-314 należąca do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych). Oznacza to, że wszystkie trzy podstawowe typy rodziny samolotów F-35 Lightning II przeszły już (oficjalnie) chrzest bojowy.
Społeczność międzynarodowa, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, podejmuje wysiłki zmierzające do ustabilizowania sytuacji w rejonie cieśniny Bab al-Mandab, gdzie dochodzi do większości ataków na statki handlowe (od października 2023 roku). Do tego celu Huti wykorzystują pociski przeciwokrętowe różnych typów, amunicję krążącą oraz bezzałogowe pojazdy nawodne.
O skali amerykańskiego zaangażowania militarnego, w walkach przeciwko Huti, najlepiej świadczą statystyki operacyjne grupy bojowej lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), która operowała na obszarze Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego na przełomie 2023 i 2024 roku - okręty eskorty odpaliły 155 kierowanych pocisków przeciwlotniczych (przeznaczonych do zwalczania celów wystrzelonych przez Huti), a w atakach na cele naziemne zużyto 135 pocisków manewrujących Tomahawk. Z kolei grupa lotnicza zużyła niemal 60 kierowanych pocisków powietrze-powietrze (AIM-9X Sidewinder oraz AIM-120 AMRAAM) do celów powietrznych, a dodatkowo użyto 420 sztuk uzbrojenia klasy powietrze-ziemia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu