Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecki system Patriot w drodze do Arabii Saudyjskiej

14 września w Grecji odbyła się uroczystość pożegnania kontynentu wojskowego, który został przebazowany do Arabii Saudyjskiej wraz z systemem obrony przeciwlotniczej Patriot. Powyższe wydarzenie ma związek z zacieśnieniem współpracy wojskowej obu państw. Fot. Ministerstwo Obrony Grecji

14 września w Grecji odbyła się uroczystość pożegnania kontynentu wojskowego, który został przebazowany do Arabii Saudyjskiej wraz z systemem obrony przeciwlotniczej Patriot. Powyższe wydarzenie ma związek z zacieśnieniem współpracy wojskowej obu państw.

W czasie uroczystości poinformowano, że do Arabii Saudyjskiej trafi 120 greckich żołnierzy oraz elementy systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Międzyrządowa umowa w tej sprawie została zawarta w kwietniu bieżącego roku – Greccy żołnierze mają osłaniać jeden z nieokreślonych obiektów infrastruktury przemysłu wydobywczego na terytorium Arabii Saudyjskiej. Obecnie rząd Grecji nie informuje o długości misji. Wysłanie kontyngentu to element zacieśnienia współpracy wojskowej pomiędzy państwami, co w wielu kręgach odbierane jest jako budowa nowego greckiego sojuszu wymierzonego w rosnące zagrożenie ze strony Turcji.

Greckie siły zbrojne posiadają sześć zestawów ogniowych dostarczonych przez Stany Zjednoczone w latach 2002-2004 w standardzie PAC-2. W kolejnych latach zostały zmodernizowane do wersji PAC-3.

Co ciekawe przebazowanie greckiego kontyngentu do Arabii Saudyjskiej zbiega się w czasie z informacjami o wycofaniu z tego kraju jednego z zestawów ogniowych systemu Patriot przez Stany Zjednoczone. Amerykańska jednostka stacjonowała w bazie lotniczej Prince Sultan Air Base na południe od Rijadu. Dotychczas brak informacji czy była zaangażowana w zabezpieczenie obszaru przed zagrożeniem ze strony rebeliantów Huti, którzy atakują wybrane cele saudyjskiej infrastruktury przy użyciu pocisków balistycznych oraz bezzałogowych aparatów latających.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc