6 lutego rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Grzegorz Polak, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM, wyjaśnił kwestię potencjalnego zakupu bezzałogowych aparatów latających General Atomics MQ-9B SkyGuardian na potrzeby Wojska Polskiego.
Pytania w powyższej kwestii zostały przesłane do Agencji Uzbrojenia po upublicznieniu, przez media amerykańskie, informacji o spodziewanej umowie. Powyższe rewelacje ujawnił, 26 stycznia, prezes General Atomics Aeronautical Systems podczas wystawy UMEX, która odbywała się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W odpowiedzi na pytania, Agencja Uzbrojenia poinformowała, że w zakresie pozyskania MQ-9B Agencja Uzbrojenia prowadzi negocjacje w procedurze DCS. Informacje o wynikach negocjacji, w tym dotyczące konfiguracji, będą mogły być udostępnione po ich zakończeniu, jeżeli dojdzie do uzgodnienia wszystkich warunków realizacji umowy.
Obecnie Wojsko Polskie dysponuje parą (wyleasingowanych) MQ-9A Reaper, które dostarczono do kraju na początku 2023 roku. Zgodnie z przekazaną wówczas informacją maszyny mają pełnić zadania rozpoznawcze m.in. wzdłuż wschodniej granicy Polski, gdzie będą wspierać wysiłki służb granicznych oraz innych formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Z dużą dozą prawdopodobieństwa bazą dla wyleasingowanych MQ-9A jest 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Nie można jednak wykluczyć, że maszyny są obecne także na innych lotniskach, które znajdują się bliżej wschodniej granicy kraju.
Zgodnie z ujawnionymi informacjami, leasing MQ-9A Reaper stanowił opcję pomostową przed zakupem MQ-9B SkyGuardian, o czym informowano w 2022 roku. Jak wskazywał, dotychczas, resort obrony – konfiguracja oraz liczba planowanych do zakupu maszyn jest niejawna. Jednym z kluczowych zdań jest to, wskazujące na możliwość wykorzystania samolotów do misji rozpoznawczo-uderzeniowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu