Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozwiązania OBR CTM S.A. dla nowych europejskich okrętów przeciwminowych

ECA Group poinformowała, że OBR CTM S.A. został wybrany jako dostawca trału elektromagnetycznego dla okrętów przeciwminowych nowej generacji zamówionych przez Niderlandy oraz Belgię. Fot. Łukasz Pacholski

14 września ECA Group poinformowała wyborze Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. jako jednego z dostawców trałów przeznaczonych do realizacji projektu budowy nowych okrętów przeciwminowych, które zostały zamówione przez siły morskie Belgii oraz Niderlandów.


Zgodnie z komunikatem OBR CTM S.A. oraz fiński koncern Patria dostarczą dwa podsystemy trałowe (elektromagnetyczny i akustyczny), które będą zintegrowane z kutrami bezzałogowymi Inspector 125-S przenoszonymi przez jednostki-matki. OBR CTM ma dostarczyć system elektromagnetyczny MLM-3100, który zostanie zintegrowany przez specjalistów ECA Group z Inspectorami – zgodnie z deklaracjami, pojazd holujący trał może osiągnąć prędkość maksymalną do 8 węzłów i operować w odległości do 160 metrów od jednostki-matki. Dostawa wyposażenia z Polski ma nastąpić w pierwszej połowie 2023 roku. Umożliwi to przygotowanie kompleksowego zestawu środków przeciwminowych do prób dla przyszłego użytkownika w pierwszej połowie 2024 roku.

W ramach programu modernizacji sił przeciwminowych Niderlandy oraz Belgia wspólnie zamówiły dwanaście przeciwminowych jednostek-matek (po sześć dla każdego państwa). Każdy z nich ma mieć ponad 80 m długości i ponad 2400 ton wyporności. Co ciekawe, wybór trałów OBR CTM to nie jedyny wkład polskiego przemysłu w powyższy projekt, 18 lipca w stoczni CRIST S.A. w Gdyni rozpoczęto cięcie blach do budowy pierwszego z okrętów tego typu - zakład występuje jako podwykonawca dla francuskiej stoczni Chantiers Piriou z Concarneau.

Każda jednostka ma mieć możliwość transportowania bezzałogowych platform przeciwminowych różnych typów. Będą to pojazdy podwodne autonomiczne ECA A18-M, zdalnie kierowane ECA Seascan Mk 2 i ECA K-Ster, kutry bezzałogowe ECA Inspector oraz bezzałogowe aparaty latające Skeldar C-200. W strukturach sił morskich Niderlandów i Belgii zastąpią obecnie eksploatowane niszczyciele min typu Tripartite.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rozwiązania OBR CTM S.A. dla nowych europejskich okrętów przeciwminowych”

  1. Brawa dla OBR CTM! Takie nowoczesne systemy powinny się znaleźć na wyposażeniu naszych najnowszych jednostek przeciwminowych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc