Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Premiera głowicy optoelektronicznej ZIG-T-1Ch spółki Etronika

Głowica ZIG-T-1Ch wystawiona na MSPO 2021. Fot. Adam M. Maciejewski

Etronika Sp. z o.o. na MSPO 2021 zgłosiła do nagrody Defender dwa swoje najnowsze przyrządy optoelektroniczne. Jednym z nich jest zintegrowana głowica optoelektroniczna ZIG-T-1Ch o wyróżniającej się konstrukcji w tej klasie urządzeń.


W przypadku zintegrowanej głowicy optoelektronicznej ZIG-T-1Ch za jej najważniejsze cechy można uznać modułową konstrukcję i niewielkie gabaryty. Zarówno głowica ZIG-T-1Ch, jak i jej moduły, czyli dalmierz laserowy, termowizor i kamery telewizyjne, zostały opracowane i wyprodukowane w Etronice. Moduły są tak zaprojektowane, że kluczowe ich komponenty mogą pochodzić od różnych producentów. Tym bardziej, że ani chłodzona matryca termiczna, ani głowica laserowa nie są produkowane w Polsce. Zatem modułowość głowicy ZIG-T-1Ch umożliwia zastosowanie takich komponentów od dowolnego producenta, który ma je w ofercie. Ma to pozytywne przełożenie na odporność na zaburzenia w kooperacyjnych łańcuchach dostaw (bez względu na ich przyczynę), a potencjalna dywersyfikacja dostawców ułatwia także serwisowanie głowicy ZIG-T-1Ch. Specjalnie zaprojektowana w spółce Etronika optyka termowizyjna może być wykonywana również w innych polskich lub zagranicznych zakładach optycznych.

Wyświetlacz prezentujący obraz z głowicy ZIG-T-1Ch. Fot. Adam M. Maciejewski

Jednocześnie mimo małych rozmiarów ZIG-T-1Ch charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami taktyczno-technicznymi, o czym można przekonać się na MSPO 2021. Innymi słowy, wymiary ZIG-T-1Ch odpowiadają głowicy optoelektronicznej do zdalnie starowanego modułu uzbrojenia. Tymczasem jakość zobrazowania w ZIG-T-1Ch odpowiada tej w celownikach czołgowych, albo w celownikach systemów przeciwpancernych z pociskami kierowanymi o dużym zasięgu. I tak, pojazd 2,3×2,3 m ZIG-T-1Ch w kanale termicznym wykrywa z 15, rozpoznaje z 5, a identyfikuje z 2,5 km. W przypadku człowieka o wymiarach 1,8×0,6 m jest to odpowiednio 6,9; 2,3 i 1,1 km. Dla kamery dziennej powyższe parametry wynoszą odpowiednio: 15, 10 i > 5 km oraz 10, 4 i >2 km.

Parametry taktyczno-techniczne ZIG-T-1Ch

- kamera termowizyjna o chłodzonej matrycy: wielkość piksela 15 μm; zakres 3÷5 μm; czułość NEDT < 20 mK; rozdzielczość 640×512 px; pole widzenia – regulacja skokowa 11–2,8°;

- kamera dzienna – matryca CMOS 1/3ʺ, rozdzielczość 1920×1080 px, pole widzenia PAL regulacja skokowa 18–9–4,3–2,2°, SDI: regulacja skokowa 24–3°;

- dalmierz laserowy na ciele stałym pompowany diodowo – długość fali 1,54 um, zasięg > 5 km, klasa bezpieczeństwa 1M;

- wideo i sterowanie: wyjście wideo analogowe CVBS PAL, cyfrowe SDI; interfejs sterujący RS-442;

- zasilanie: napięcie 18–30 VDC; pobór mocy: głowica < 48 W, ogrzewanie okien < 36 W;

- zakres temperatur roboczych: −30–50°C;

- wymiary 165×160×320 mm;

- masa ok. 10 kg

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc