15 marca media amerykańskie poinformowały, że w ramach programu reformy lotnictwa Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) z baz na Hawajach znikną śmigłowce bojowe Bell AH-1Z Viper.
Zgodnie z planami, do końca przyszłego roku, z bazy Kaneohe Bay na wyspie Oahu rozwiązana zostanie eskadra śmigłowców HMLA-367, która dysponuje dwunastoma wielozadaniowymi Bell UH-1Y Venom oraz piętnastoma bojowymi Bell AH-1Z Viper. Los eksploatowanego przez nią sprzętu, obecnie, pozostaje nieznany – dotychczas dowództwo USMC potwierdziło, że dwa AH-1Z Viper zostaną przetransportowane do magazynu AMARG w bazie Davis-Monthan w Tuscon w Arizonie w celu konserwacji długoterminowej. Co ważne, są to śmigłowce po przebudowie z wersji AH-1W Super Cobra – tego typu procedura jest często praktykowana w Stanach Zjednoczonych (można ją zaobserwować m.in. w takich programach jak Boeing CH-47 Chinook oraz AH-64 Apache/Guardian). Pomimo tego, maszyny charakteryzują się standardem 0-0 (wyzerowany resurs techniczny wykorzystanych elemetnów). HMLA-367 rozpoczęła proces przezbrajania na AH-1Z Viper w kwietniu 2011 roku. Ostatni AH-1W Super Cobra został pożegnany w marcu 2018 roku.
Zgodnie z koncepcją na Hawajach pozostaną eskadry wyposażone w samoloty transportowe pionowego startu Bell/Boeing MV-22B Osprey oraz wielozadaniowe Lockheed Martin KC-130J Super Hercules – ma to umożliwić szybsze tempo działan operacyjnych niewielkich jednostek USMC na rozległym obszarze Oceanu Spokojnego.
Obecnie na placu AMARG w bazie Davis-Monthan w Tucson w Arizonie znajduje się czternaście wielozadaniowych śmigłowców Bell UH-1Y Venom. Trafiły one tam z baz w Kalifornii oraz Północnej Karolinie w latach 2018-19. Obecnie są traktowane jako rezerwa sprzętowa na czas kryzysu. Nie można wykluczyć, że trafią tam także pozostałe AH-1Z Viper z Hawajów - wówczas mogą zostać wykorzystane jako rezerwa sprzętowa bądź stanowić element oferty rządu Stanów Zjednoczonych dla wybranych sojuszników chcących kupić śmigłowce bojowe i nie czekać długo na dostawę fabrycznie nowych egzemplarzy.
W ciągu ostatnich lat Bell zawarł umowy na produkcję śmigłowców bojowych do Bahrajnu oraz Republiki Czeskiej. AH-1Z Viper są także oferowane Polsce w ramach programu Kruk. Dodatkowo realizował produkcję maszyn dla Pakistanu, jednak ze względu na wprowadzenie embarga na dostawy wiropłaty przeznaczone dla tego klienta zostały zmagazynowane na terytorium Stanów Zjednoczonych, gdzie oczekują na swój los.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu