18 listopada przedstawiciele koncernu Boeing, w odpowiedzi na pytania Zespołu Badań i Analiz Militarnych, potwierdzili medialne doniesienia o zakończeniu programu budowy wielozadaniowych samolotów bojowych F-15SA Advanced Eagle.
Łącznie, na mocy kontraktu z czerwca 2012 roku, w zakładach montażu ostatecznego w St.Louis zbudowano 84 samolotów tego typu. Spośród nich na terytorium Królestwa Arabii Saudyjskiej stacjonuje obecnie 78 egzemplarzy (według danych nieoficjalnych). 17 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, pośredniczący w transakcji zgodnie z procedurami FMS, rozpoczął proces dostawy do odbiorcy kolejnych czterech egzemplarzy. W większości są to maszyny, które przez ostatnie lata były wykorzystywane do prób i certyfikacji rozwiązań zastosowanych w wersji F-15SA - noszą one numery seryjne 001, 002, 003, 009, 048 oraz 083. Listopadowa transza obejmuje maszyny 001, 009, 048 oraz 083. Pozostałe dwa, najprawdopodobniej, pozostaną w Stanach Zjednoczonych przez dłuższy czas i będą wykorzystywane do dalszych prac związanych z procesem certyfikacji i prób pakietów modernizacyjnych.
Obecnie wersja F-15SA Advanced Eagle jest najnowocześniejszą odmianą rodziny F-15 znajdującą się w eksploatacji. Wkrótce powyższe miano przejmą odmiany F-15QA (dla Kataru) oraz F-15EX (dla Stanów Zjednoczonych).
Obok zamówienia 84 fabrycznie nowych samolotów F-15SA Advanced Eagle Arabia Saudyjska zamówiła pakiety modernizacyjne dla 64 starszych (dostarczonych w latach 1996-98) samolotów F-15S Strike Eagle – pierwszy z nich (pod oznaczeniem F-15SR) został oblatany w lutym bieżącego roku, a program zostanie zakończony w 2026 roku. Standard wyposażenia ma być maksymalnie zbliżony do fabrycznie nowych F-15SA.
10 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (jako pośrednik zgodnie z procedurą FMS) podpisał z koncernem Boeing kontrakt w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji i modernizacji floty samolotów bojowych rodziny F-15 Eagle eksploatowanych przez Arabię Saudyjską. Umowa ma globalną wartość 9,8 mld dolarów i ma być realizowana do 2025 roku. Samoloty są intensywnie eksploatowane przez lotnictwo wojskowe Arabii Saudyjskiej do zabezpieczenia przestrzeni powietrznej przed zagrożeniem ze strony bezzałogowych aparatów latających startujących z Jemenu. Dodatkowo uczestniczą w procesie zwalczania zdalnie sterowanych łodzi wypełnionych materiałami wybuchowymi, które stanowią zagrożenie dla żeglugi w rejonie jemeńskich portów opanowanych przez siły arabskie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
F-15EX wspaniały myśliwiec wielozadaniowy a w tandemie z F22 lub F35 to duet nie do pokonania