7 października, w czasie wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii, doszło do podpisania memorandum w sprawie zacieśnienia współpracy pomiędzy państwami w zakresie wojskowym. Dodatkowo obejmuje ono uruchomienie linii kredytowej na zakup okrętów wojennych.
Powyższa linia kredytowa ma wartość 1,6 mld dolarów i w momencie wykorzystania ma być spłacana przez okres dziesięciu lat. W jej ramach rząd Ukrainy może zamówić osiem okrętów rakietowych, których dostawcą zostanie koncern BAE Systems - według upublicznionych informacji, pierwsze dwie jednostki zostałyby zbudowane w Wielkiej Brytanii, a pozostałe na mocy transferu technologii na Ukrainie. Powyższy projekt może być elementem programu modernizacji technicznej sił morskich, który obejmie także zakupy w Stanach Zjednoczonych.
Obecnie BAE Systems ma w swojej ofercie okręty rakietowe typu Super Vita, które zostały zamówione przez Grecję. Wersja dla tego państwa ma pełną wyporność 670 ton, kadłub o długości 62 metrów i uzbrojenie składające się z armaty Leonardo Super Rapid 76 mm, dwóch armat 30 mm, ośmiu wyrzutni pocisków przeciwokrętowych MBDA Exocet MM40, a także wyrzutni Mk 31 systemu RAM. Konfiguracja dla Ukrainy może być inna, w zależności od wymagań potencjalnego zamawiającego.
Co należy podkreślić, brytyjska inicjatywa z linią kredytową przeznaczoną na zakup okrętów w stoczniach lokalnych nie jest niczym niezwykłym. Podobna propozycja, nieoficjalnie, została złożona, jakiś czas temu, Polsce w związku z propozycją dostawy fregat typu Arrowhead w ramach programu Miecznik.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ja bym jednak pod nosem Floty Czarnomorskiej wolał mieć albo fregatę z SeaCeptorami albo taniej i efektywniej zakupić więcej własnych nadbrzeżnych Neptunów