– Skupiamy się przede wszystkim na produkcji karabinka MSBS Grot oraz pistoletu VIS 100 w ramach wieloletnich kontraktów zawartych z resortem obrony. Jednocześnie przygotowujemy się do uruchomienia produkcji kolejnych wyrobów, które mogą zostać zakontraktowane w najbliższych miesiącach – mówi Maciej Borecki, Członek Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.
Łukasz Prus, ZBiAM: Ostatnio Fabryka Broni podpisała kolejny kontrakt na dostawy karabinków MSBS Grot dla Sił Zbrojnych RP. Tym razem umowa dotyczy nowej wersji rozwojowej tej broni. Na czym polegają modyfikacje, które zostały wprowadzone w najnowszej wersji karabinka?
Maciej Borecki, Członek Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.: Ostatni kontrakt dotyczy dostaw karabinka MSBS Grot w wersji A2. Podpisując w 2017 r. pierwszą umowę przewidzieliśmy wraz z gestorem możliwość modyfikacji tej broni w kolejnych latach. Rozpoczynaliśmy dostawy od wersji A0 i przez wersję A1 doszliśmy do najdojrzalszej wersji A2. Różni się ona od poprzednich przede wszystkim wprowadzeniem nowej rękojeści, stworzonej specjalnie po to, żeby dopasować broń do wymagań użytkownika. Wcześniej stosowaliśmy gotowy chwyt handlowy. Na podstawie uwag i opinii użytkownika przygotowaliśmy kilka propozycji nowego chwytu, z których wybrana została wersja docelowa.
To samo dotyczy chwytu przedniego broni. Do tej pory używaliśmy gotowego elementu, obecnego także w innych produktach. Z kolei karabinek MSBS Grot w wersji A2 został wyposażony w specjalnie przygotowany nowy chwyt przedni M-LOK. Na podstawie uwag od wojska zostało wydłużone także łoże broni. Wprowadziliśmy panele ochronne, które chronią strzelca przed ciepłem oddawanym przez karabinek. Wersja A2 zawiera też pewne modyfikacje w wewnętrznym mechanizmie broni, dzięki którym żywotność karabinków znacznie wzrosła.
Wszystkie wymienione wyżej modyfikacje opracowane zostały przez naszych konstruktorów. W trakcie ich realizacji byliśmy w stałym kontakcie z gestorem i wspólnie identyfikowaliśmy obszary, w których można było w jeszcze większym stopniu udoskonalić karabinek. Wersja A2 w zgodnej opinii użytkowników, czyli przede wszystkim Wojsk Obrony Terytorialnej, w pełni spełnia wymagania żołnierzy.
Celem tych modyfikacji było przede wszystkim udoskonalenie broni. Dzięki nim MSBS Grot z broni bardzo dobrej stał się bronią „bardzo dobrą plus”. Wersja A2 nie jest ostatnią, ponieważ Fabryka Broni już opracowuje kolejne udoskonalenia do Grota, jak zresztą robią to wszystkie zakłady produkujące sprzęt wojskowy, w tym również broń strzelecką.
Oprócz nowego zamówienia Fabryka Broni realizuje jeszcze także poprzednio zawarte kontrakty. W jakim stopniu dzisiaj zagospodarowane są moce produkcyjne spółki i jaka broń, dla jakich odbiorców, jest obecnie produkowana?
Jesteśmy skoncentrowani na produkcji karabinka MSBS Grot oraz pistoletu VIS 100 w ramach wieloletnich kontraktów zawartych z resortem obrony. Jednocześnie przygotowujemy się do uruchomienia produkcji kolejnych, które mogą zostać zakontraktowane w najbliższych miesiącach zgodnie z założeniami gestora, który przewiduje w najbliższych latach pozyskanie subkarabinka z lufą 10”, zestawów konwersyjnych na amunicję barwiącą UTM, samopowtarzalnego karabinu wyborowego oraz granatnika podwieszanego . Dużą uwagę przywiązujemy również do pistoletu P 99. Kilka dni temu nasza oferta dla Policji na dostawę 6 300 sztuk pistoletu P 99, z opcją na dostawę kolejnych 3000 sztuk została uznana za najkorzystniejszą. Fabryka Broni ma duży potencjał oraz możliwości produkcyjne i nie mniejszy apetyt na kolejne zamówienia.
Wspomniał Pan, że Fabryka Broni przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji nowych produktów. Jednym z nich jest granatnik podwieszany do karabinka MSBS Grot. Jak oceniany jest ten granatnik przez docelowego użytkownika, czyli wojsko? Czy Fabryka Broni spodziewa się zawarcia umowy na dostawy granatników w najbliższym czasie?
Termin podpisania umowy jest zależny od zamawiającego. Z naszej strony jest pełna gotowość do szybkiego uruchomienia produkcji. Granatnik podwieszany do karabinka MSBS Grot podczas ostatnich pokazów dla Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej zebrał bardzo dobre recenzje. Zresztą nie mieliśmy wątpliwości, że tak właśnie będzie, ponieważ granatnik był gotowy już wtedy, kiedy była podpisywana pierwsza umowa na dostawę karabinków MSBS w 2017 r. Grot przeszedł państwowe badania kwalifikacyjne razem z granatnikiem, więc ten ostatni jest produktem w pełni przebadanym i certyfikowanym, a my możemy rozpocząć produkcję w każdej chwili.
Kolejnym z nowych produktów Fabryki Broni jest MSBS Grot w wersji wyborowej. Ta broń była już wielokrotnie prezentowana np. podczas konferencji i seminariów specjalistycznych. Na jakim etapie są prace nad tym karabinem i jak ocenia go samo wojsko?
Karabin wyborowy MSBS Grot kal. 7,62x51 również jest gotowy do produkcji. Wyprodukowaliśmy pierwszą partię, przede wszystkim po to, żeby sprawdzić funkcjonowanie procesów produkcyjnych oraz ostatecznie potwierdzić, że jakość finalnego produktu jest zgodna z oczekiwaniami wojska. W 2019 roku podczas XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach otrzymał on Wyróżnienie Specjalne przyznane przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej. Aktualnie trwają negocjacje nad kontraktem na dostawę tych karabinów. Myślę, że powinny się one zakończyć w najbliższych miesiącach. Jesteśmy gotowi aby jeszcze w tym roku zrealizować pierwszą dostawę. Zależy nam na tym, żeby pierwszym użytkownikiem karabinu wyborowego MSBS Grot były Siły Zbrojne RP. Następnie będziemy mogli rozpocząć promocję tej broni na rynkach zagranicznych.
Fabryka Broni tradycyjnie jest jednym z aktywniejszych podmiotów na rynkach zagranicznych spośród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Czy możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie Fabryka podpisze kontrakty eksportowe na dostawy broni? I jakie inne rynki Fabryka Broni uważa dzisiaj za najbardziej obiecujące?
Pandemia COVID-19 ma szczególnie negatywny wpływ na działania handlowe związane z eksportem. Większość prowadzonych przez nas projektów przed jej wybuchem znajdowała się na etapie, który wymagał kontaktu bezpośredniego czy też organizacji pokazów broni. COVID-19 uniemożliwia kontynuowanie tych działań. Rok 2020 oznacza dla nas spowolnienie procesów handlowych i marketingowych na rynkach zewnętrznych. Mam nadzieję, że w czwartym kwartale tego roku albo na początku przyszłego będziemy mogli powrócić do realizacji projektów eksportowych.
Niezwykle istotnym dla nas rynkiem, podobnie jak dla wielu innych fabryk broni, są Stany Zjednoczone. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ciągu najbliższych miesięcy pojawimy się tam z naszą ofertą dla strzelców cywilnych. Perspektywicznymi rynkami są także państwa afrykańskie. Wiele tamtejszych armii jest zainteresowanych karabinkami opartymi na platformie systemu AK, a nasz karabinek Beryl zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych klientów ze względu na niezawodność nawet w trudnych warunkach. Liczymy, że w najbliższych miesiącach zostaną zawarte umowy eksportowe na dostawy karabinków Beryl M762 kal. 7,62x39.
Poza tym przygotowujemy się do wejścia na rynki europejskie z pistoletem VIS 100. Będziemy mieć bardzo interesującą propozycję dla strzelców cywilnych w Europie.
Jakiś czas temu Fabryka zapowiadała realizację inwestycji mającej na celu zwiększenie mocy produkcyjnych. Chodzi o budowę nowej hali produkcyjnej. Jaki jest obecnie status tego projektu? Czy spółka planuje rozpoczęcie budowy nowego obiektu w najbliższym czasie?
Fabryka Broni pozyskała działkę znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie co pozwala nam na spokojne planowanie zwiększania posiadanych mocy produkcyjnych. Zwłaszcza, że kolejne działki wokół Fabryki są systematycznie „zasiedlane” przez inne firmy. Wracając jednak do pytania: plany budowy nowej hali produkcyjnej muszą jeszcze trochę poczekać. Przede wszystkim ze względu na racjonalność biznesową – za uruchomieniem tej inwestycji muszą iść konkretne zamówienia, tylko to zapewni nam zwrot z poniesionych nakładów.
Możliwości rozwoju są dla nas niezwykle istotne. Fabryka Broni w tym roku obchodzi 95. rocznicę powstania. To bardzo ważny jubileusz dla naszego zakładu, który od samego początku był związany z Radomiem i z Wojskiem Polskim. Fabryka powstała właśnie po to, żeby produkować uzbrojenie dla Wojska Polskiego. Dzisiaj również, wprawdzie już w innej lokalizacji, w nowoczesnym zakładzie, zabezpieczamy dostawy uzbrojenia strzeleckiego dla Sił Zbrojnych RP. Jesteśmy bardzo mocno związani z historią Radomia i jednym z lepszych pracodawców w regionie. Mam poczucie, że w Fabryce Broni nie tylko pracujemy, ale również razem współtworzymy system bezpieczeństwa naszego państwa.
(Rozmawiał: Łukasz Prus) | Foto: Fabryka Broni "Łucznik" - Radom |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Dlaczego produkcja karabinkow jest tak żałosnie mała???? Dlaczego nie moge kupic zadnego waszego produktu w USA!?!?!?
Bo to manufaktura, a nie nowoczesna fabryka jak ta cała PGZ.
Nie jest eksportowany do USA bo takie jest prawi geniuszu, ogarnij się i naucz się czytać. Żałosne to są twoje wypociny, produkcja jest tylko nie w USA
Dlaczego produkcja karabinkow jest tak żałosnie mała???? Dlaczego nie moge kupic zadnego waszego produktu w USA!?!?!?
Beryl to chyba 7,62x59 a nie x39 ?
Oj nie. Beryl to zdecydowanie 5,56x 45, a w wersji eksportowej szczególnie do Afryki 7,62x 39.
Chyba na pewno nie.
Nie, standardowo Beryl chodzi na nabój 5,56 × 45 mm, jest wersja na nabój 7,62 × 39.
Oj chyba jednak nie 🙂
Sądzisz, że przedstawiciel FB nie wie co produkują?
Pomijam już fakt, że takiego kalibru jak 7.62x59 nie ma
Skąd wytrzasnąłeś taki kaliber?? Beryl jest w dwóch odmianach 5,56x45 NATO i 7,62x39 ruski
Jeśli 7.62 to 39. 59 jest przy 223 czyli 5.56
W kalibrze 223 dł. łuski wynosi kolego 45 mm
Przy 5.56 jest 45 baranie.
Beryl to 5.56x45 znawcy uzbrojenia 🤣
Chyba na pewno nie.
Beryl to 5,56/45
beryl jest w dwóch wersjach
Jakość słaba, błędy konstrukcyjne i cena z kosmosu, tyle o msbs, wnioski po roku użytkowania. Po pistolecie też się niczego lepszego nie spodziewam. Szkoda, że firma na uwagi co do broni, zawsze odpowiada, że usterki są z winy użytkownika. Było takie spotkanie. Gdyby słuchali, byłaby szansa na poprawę. A tak... 😂
Puenta brzmi albo stary dobrze znany państwowy cycek albo wcale ewentualnie pomyslimy... Przykład proszę spróbować kupic beryla w kal 0.22 tak promowanego przez firme. Odpowierz brzmi: gdyby było większe zamówienie to byśmy sie zastaniwili. Moja odpowiedz to się zastanawiajcie a ja zanioslem pieniadze do Umarexa.
Mam grota cywilnego, bardzo dobra i celna broń. W końcu nasz potencjał zaczyna być wykorzystywany w kraju.
Brawo.
Będę nadal kupowć wasze produkty, bo są dobre i polskie przedewszystkim.
Czy cywilne Groty też mają wersje produkcyjne (A0, A1 i teraz A2)? Bo szczerze mówiąc jak się czyta w internecie i ogląda zdjęcia egzemplarzy w których wylatuje regulator gazowy, rdzewieje lufa i komora, pęka suwadło, lejek magazynka czy mocowanie składanej kolby to poważnie się zastanawiam czy go kupować a chciałem go bardzo mieć w swojej kolekcji, ale przy takich problemach to cena 8700 zł jest zdecydowanie za wysoka, baa... nawet ta wersja za 6900 zł to za dużo jeśli miałyby występować takie problemy (i to występują podobno wyjątkowo szybko). A nie wspominają już o zasłyszanych ale nie potwierdzonych problemach co prawda wersji już wojskowej a nie cywilnej, gdzie zabroniono np. opierania grota o lufę, "bo coś tam..."
Grot to solidna broń w najnowszej wersji i dobrze, że ja ciągle udoskonalają