Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Łotwa i Estonia wspólnie kupują szwedzkie granatniki

20 maja Ministerstwo Obrony Łotwy poinformowało, że Łotewskie Siły Zbrojne wspólnie z Estońskimi Siłami Zbrojnymi złożyły zamówienie w szwedzkiej firmie Saab Dynamics AB na dostawę granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf w najnowszej odmianie M4.

Zamówienie jest nieduże, prawdopodobnie opiewa na kilkanaście sztuk (dokładna liczba nie została podana), ponieważ jego wartość opiewa na 1,3 mln EUR. Dostawy mają zostać zrealizowane do 2022 r. Nowe granatniki będą używane równolegle ze starszą wersją M2. Media łotewskie zamieściły komentarz na ten temat ministra obrony, Artisa Pabriksa: Zamówienie na nowe granatniki przeciwpancerne Carl-Gustaf jest kontynuacją nawiązanej kilka lat temu współpracy ze skandynawskimi partnerami. Broń ta zaspokaja potrzeby Łotewskich Sił Zbrojnych i zapewnia także skuteczne przeprowadzenie szkoleń w związku ze zwiększeniem kompatybilności naszego sprzętu z arsenałem naszych najbliższych geograficznie sojuszników. Dlatego decyzja o modernizacji arsenału broni jest naturalna.

Jest to kolejne zamówienie opierające się na wspólnej umowie o współpracy między szwedzką Administracją Sprzętu Obronnego (FMV), Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych i Saab Dynamics AB z 2018 r. Warto wspomnieć, że Łotwa w tym roku zamówiła także inne granatniki przeciwpancerne produkcji Saab Dynamics AB ‒ jednorazowe AT4. Umowa podpisana w marcu przewiduje dostawę partii tych granatników w 2021 r. Również ona jest kolejnym kontraktem w ramach umowy ramowej – podpisano ją 30 października 2017 r. i przewiduje ona możliwość zamawiania wyrobów firmy Saab Dynamics AB przez Łotwę przez siedem kolejnych lat.

Carl-Gustaf M4 jest lżejszy (wg różnych źródeł ma masę 6,6-7 kg) i krótszy (dł. całkowita 950 mm) od poprzedników. Redukcję masy uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu w konstrukcji kompozytów, a zwłaszcza lufy z włókna szklanego z wkładką tytanową. Odmiana ta wyposażona jest w szyny Picatinny, umożliwiające szybkie i łatwe dostosowanie broni do potrzeb nabywcy za pomocą różnego typu uchwytów, celowników itp. Możliwe jest też wykorzystywanie do strzelania amunicji programowalnej.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Saab
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc