20 maja Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że na Bałtyku rozpoczęły się stoczniowe próby morskie małego okrętu rakietowego Odincowo (584), trzeciego małego okrętu rakietowego projektu 22800 Karakurt. Jest on jednocześnie pierwszą jednostką tego typu zbudowaną w docelowej konfiguracji z rakietowo-artyleryjskim zestawem obrony bezpośredniej Pancyr-M i systemem radiolokacyjnym z antenami ścianowymi.
Budowę tej jednostki, pod numerem stoczniowym 253, rozpoczęto w Stoczni Leningradzkiej OAO „Pełła” w miejscowości Otriadnoje pod Sankt Petersburgiem 29 lipca 2016 r. Z hali zakładowej wytoczono ją 30 kwietnia 2018 r., zaś zwodowano 5 maja tego samego roku. Początkowo okręt ten nosił nazwą Szkwał, którą zmieniono na obecną już po wodowaniu. W grudniu 2019 r. został on przebazowany do Bałtyjska, gdzie w marcu ostatecznie zamontowano na nim moduł bojowy systemu Pancyr-M, i poddano na początku maja demagnetyzacji.
Podczas pierwszego etapu prób morskich personel stoczniowy i załoga jednostki sprawdzi jej osiągi oraz właściwości manewrowe, prawidłowość funkcjonowania urządzeń i systemów ogólnookrętowych, a także wyposażenia nawigacyjnego oraz środków łączności. W kolejnym etapie prowadzone będą próbne strzelania z uzbrojenia pokładowego do celów morskich i powietrznych. Najprawdopodobniej na tym okręcie swoje próby państwowe przed przyjęciem do uzbrojenia przejdzie najnowszy rosyjski systemem obrony bezpośredniej Pancyr-M. Po zakończeniu wszelkich testów Odincowo, podobnie jak i dwa poprzednie Karakurty rozpocznie służbę we Flocie Bałtyckiej. Pierwsze dwa okręty proj. 22800 zamiast Pancyra-M otrzymały po dwie 30 mm armaty AK-630M.
Zasadniczym orężem Karakurtów pozostaje niezmiennie system rakietowy Kalibr-NK, z ośmiokomorową wyrzutnią pionową 3S14, przystosowaną do wystrzeliwania pocisków manewrujących 3M14 i przeciwokrętowych 3M54, jak też 3M55 wchodzących w skład systemu P-800 Oniks.
Zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-M, nowy system obrony bezpośredniej okrętów rosyjskiej Marynarki Wojennej. Fot. Aleksandr Karpienko
Nowy oręż rosyjskich okrętów
Artyleryjsko-rakietowy zestaw obrony bezpośredniej Pancyr-M został zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne KBP z Tuły. Mimo swojej nazwy nie jest on morską odmianą lądowego zestawu Pancyr-S, lecz kolejną wersją rozwojową okrętowego systemu Kasztan/Kasztan-M. Nazwę Pancyr-M przyjęto głównie w celach marketingowych, jako że zestaw lądowy odniósł spory sukces, zdobywając zamówienia rosyjskiej armii i odbiorców zagranicznych.
W ramach modyfikacji moduł bojowy zestawu Kasztan-M wzbogacono o stację radiolokacyjną, obserwacyjno-celowniczą głowicę optoelektroniczną i pociski 57E6, które zastąpiły rakiety z rodziny 9M311. Co najważniejsze, system przestał być jednokanałowy i w obecnej wersji może zwalczać uzbrojeniem rakietowym równocześnie cztery obiekty w zakresie 90o.
Pancyr-M zdolny jest do przechwytywania celów powietrznych poruszających się z prędkością do 1000 km/h, a jego czas reakcji to 3-5 sekund. Rakiety mogą niszczyć środki napadu powietrznego w odległości do 20 km i na wysokości od 2 m do 15 km. Natomiast przy pomocy 30 m sześciolufowych armat 6K30GSz można zwalczać cele znajdujące się w odległości do 4 km i na wysokości do 3 km. Zapas amunicji do armat to 1000 nabojów, zaś w dwóch podpokładowych magazynach mieszczą się 32 zapasowe pociski 57E6.
(Andrzej Nitka) | Foto: airbase.ru |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu