9 lipca, w odpowiedzi na publikacje prasowe, Inspektorat Uzbrojenia poinformował o stopniu realizacji programu zakupu zestawów rakietowych Piorun, które powstają na mocy umowy z firmą Mesko S.A. w grudniu 2016 roku.
W jej ramach do Wojska Polskiego, w latach 2017-22, miało trafić 1300 rakiet oraz 420 mechanizmów startowych. Umowa ma wartość około 1 mld złotych i ma pozwolić na zwalczanie celów latających operujących na pułapie do 4000 metrów odległych od miejsca odpalenia o 6000 metrów. Pierwsze dostawy miały objąć 150 pocisków oraz 40 mechanizmów startowych – niestety, w czasie prób poligonowych prowadzonych przez producenta, wykryto niesprawność jednego z podzespołów. W ramach, uzgodnionego z zamawiającym, procesu rozwiązania problemu technicznego podjęto decyzję o przesunięciu terminu dostawy. Cały czas obie strony podtrzymują realizację całego kontraktu do końca 2022 roku.
System rakietowy Piorun stanowi ewolucyjne rozwinięcie systemu Grom, który jest eksploatowany przez Wojsko Polskie, a także stał się przedmiotem eksportu do kilku państw. Wśród nich można wymienić Indonezję, Litwę, Gruzję, Stany Zjednoczone oraz Japonię (do celów doświadczalnych). Gromy zaliczyły debiut bojowy w czasie konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją i Gruzją, przyczyniając się do trafienia kilku rosyjskich samolotów wojskowych.
(ŁP) | Foto: Łukasz Pacholski |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
To mały problem poruwnujoc możliwości programu
Pierwsza dostawa to 150 pociskiem
Iran tesz ma problemy zy obsłgom nowoczesnej broni
Morze to problem do czego one szczegóły