Zaloguj

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. W kierunku innowacyjności

Siedziba Zakladow  Mechanicznych „Tarnow” S.A

Siedziba Zakladow Mechanicznych „Tarnow” S.A.

Wizytówką Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. jest szeroka oferta uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w której szczególną rolę odgrywają karabiny wyborowe i maszynowe, granatniki, moździerze, artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze oraz sprzęt szkolno-treningowy. Zakłady Mechaniczne mają uznaną pozycję dostawcy sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP i innych służb mundurowych, jak też odbiorców zagranicznych.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. (ZMT) stawiają na innowacyjność oraz nowatorskie pomysły i rozwiązania w produkcji. Przedstawiciele spółki, która od 2105 r. jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., podkreślają że jest to konieczne do utrzymania konkurencyjności na dynamicznie rozwijającym się rynku zbrojeniowym. Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, tworzenie nowych produktów i technologii, udoskonalanie już istniejących wyrobów, współpraca z instytutami badawczymi oraz uczelniami, to warunki, które trzeba spełnić, by nie zostać w tyle za innymi. Rynek zbrojeniowy – z uwagi na dynamikę rozwoju i zmieniające się uwarunkowania na współczesnym polu walki – wymaga nieustającej modyfikacji i dostarczania nowych produktów oraz technologii, które pozwolą uzyskać przewagę technologiczną sił zbrojnych. Dlatego niezbędne jest opracowanie nowych produktów, o lepszych parametrach techniczno-taktycznych – podkreśla prezes ZMT, Henryk Łabędź.

Centrum Badawczo-Rozwojowe

Miejscem, gdzie rodzą się nowe pomysły, projekty i technologie jest Centrum Badawczo-Rozwojowe ZMT. Jest to intelektualne „serce” tarnowskiej fabryki. Pracuje tu 67 inżynierów, w tym 41 konstruktorów mechaników i 26 konstruktorów elektroników. To oni – przy współpracy uczelni wyższych oraz instytutów badawczych – tworzą projekty w dziedzinie uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Placówka została wyposażona w najnowocześniejsze laboratoria, urządzenia i programy warte miliony złotych.
Jak informuje dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego, Tadeusz Świętek, do priorytetów CBR należą m.in. dywersyfikacja i zwiększenie konkurencyjności produkcji oraz wprowadzenie technologii przyjaznych dla środowiska. Dzięki realizacji tych celów spółka będzie bardziej konkurencyjna na rynku zbrojeniowym, co jest ważne szczególnie w kontekście uwolnienia tego rynku i wprowadzenia nieskrępowanej konkurencji – podkreśla. W związku z tym utworzenie Centrum było konieczne, ponieważ pozwoliło na skonsolidowanie prac badawczo-rozwojowych w jednej komórce. Z kolei wzmocniony potencjał badawczy i zróżnicowanie oferty, to jedyny środek na osiągnięcie sukcesu na rynku, tłumaczy dyrektor CBR.

Innowacyjne projekty konstruktorów z Tarnowa

Tarnowscy inżynierowie prowadzą obecnie kilkanaście znaczących projektów. Jeden z nich dotyczy zmian w opartym na radzieckich rozwiązaniach karabinie maszynowym kal. 12,7 mm. Jak tłumaczy członek Zarządu ZMT, Łukasz Komendera, chodzi o wprowadzenie możliwości zasilania karabinu z lewej strony amunicją 12,7x99 mm Browning, by dostosować go do standardów NATO. Opracowana zostanie nowa, modułowa konstrukcja broni umożliwiająca m.in. szybką wymianę lufy, a zunifikowane mocowanie zwiększy możliwości aplikacyjne uzbrojenia, dodaje.
Kolejnym projektem, nad którym pracują konstruktorzy, jest modernizacja 23 mm Morskiego Zestawu Rakietowo-Artyleryjskiego ZU-23-2MR Wróbel II do poziomu 23 mm Morskiego Systemu Artyleryjskiego ZU-23-2MA Wróbel III. Jest to system, do którego można dołączyć okrętową wyrzutnię Pustułka do przeciwlotniczego zestawu rakietowego Grom. W jego skład będzie wchodzić m.in. bateria dwóch nowoczesnych, zdalnie sterowanych i  bezobsługowych armat kal. 23 mm ze stabilizacją linii ognia. Wróbel III będzie przeznaczony do zwalczania celów powietrznych, nawodnych i brzegowych ogniem artyleryjskim do 2500 m.
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, nad którym trwają prace, jest Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia ZSMU- -1276 A3 wyposażony w karabin 7,62 mm UKM 2000C. Będzie on mógł być montowany m.in. na kołowych transporterach opancerzonych, samochodach terenowo-osobowych i specjalistycznych pojazdach kołowych oraz gąsienicowych.
Systemowy Moduł Uzbrojenia jest zdalnie sterowanym uzbrojeniem, które umożliwia załodze prowadzenie celnego i skutecznego ognia na polu walki wewnątrz pojazdu lub obiektu. Może być wykorzystywany m.in. do niszczenia opancerzonych pojazdów terenowych, celów nieruchomych i poruszających się z różną prędkością oraz nisko lecących celów powietrznych zarówno w dzień, jak i w nocy. Podstawowym elementem systemu obserwacji i celowania ZSMU- -1276 A3 jest głowica optoelektroniczna wyposażona w kamerę termowizyjną oraz dalmierz laserowy. Projekt ma się zakończyć w tym roku.
Konstruktorom z Tarnowa bardzo zależy na tym, by opracowane przez nich rozwiązania i projekty trafiały do produkcji. Jak podkreśla Łukasz Komendera nie chodzi przecież o to, by leżały na półkach, ale by służyły i przynosiły realne zyski zarówno tarnowskiej spółce, jak i polskiej armii oraz zagranicznym kontrahentom.
Jak informuje Tadeusz Świętek dotychczas skomercjalizowano dwa z siedmiu innowacyjnych, zasadniczo zmienionych produktów, czyli 7,62 mm zmodyfikowany karabin maszynowy UKM-2000P oraz 8,6 mm powtarzalny karabin wyborowy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc