Cubic dostarcza systemy szkolenia poligonowego i wirtualnego o wysokim poziomie realizmu na potrzeby Departamentu Obrony USA oraz ponad 30 państw sojuszniczych. Obejmują one szeroką gamę rozwiązań treningowych, takich jak: taktyczne symulatory strzelań, służące do szkolenia w zakresie walki na lądzie; oprzyrządowanie samolotów myśliwskich; systemy przeznaczone do szkolenia umiejętności strzeleckich; operacji specjalnych; a także szkolenia serwisowego. Systemy Cubic wiernie odtwarzają środowisko bojowe dzięki wykorzystaniu: symulowanych strzelań z użyciem broni; realistycznych silników gier; symulacji strat w ludziach; syntetycznego terenu; a także zaawansowanego oprogramowania, pozwalającego na ocenę skuteczności treningu indywidualnego i zespołowego.
Występując jako główny wykonawca Cubic jest czołowym dostawcą łatwych w eksploatacji, niezawodnych oraz efektywnych kosztowo laserowych taktycznych symulatorów strzelań z wykorzystaniem indywidualnej broni strzeleckiej, lekkiej broni wsparcia (karabiny maszynowe, granatniki, moździerze) czy platform bojowych, w tym opancerzonych wozów bojowych. Systemy laserowe produkowane przez firmę zostały zintegrowane z kilkudziesięcioma typami broni strzeleckiej i przeciwpancernej, a także z ponad 40 typami pojazdów opancerzonych. W celu nadania większego realizmu, rozwiązania te obejmują także pełną gamę symulowanych min: przeciwpiechotnych, przeciwpancernych, min Claymore oraz zapalników. Kilku klientom Cubic dostarczył także symulowane improwizowane urządzenia wybuchowe (Improvised Explosive Device, IED) oraz czujniki zintegrowane z odzieżą chroniącą przed atakami chemicznymi i biologicznymi oraz z maskami gazowymi.
Firma oferuje szeroką gamę specjalistycznych systemów łączności – od obiektów stacjonarnych, poprzez ogólnokrajowe systemy mobilne aż do rozwiązań przenośnych. Opracowane przez Cubic oprogramowanie do zarządzania ćwiczeniami (Exercise Control) i systemy łączności mogą zostać dopasowane do potrzeb formacji wojskowych różnej wielkości – od jednostek niższego rzędu takich jak pluton aż do poziomu brygady.
W 1990 r. Cubic zdobył pierwszy kontrakt na dostawę taktycznego systemu symulacji do pojazdów opancerzonych do centrum szkoleniowego Combat Maneuvering Training Center (CMTC, obecnie Joint Multinational Readiness Center) w Hohenfels w Niemczech. Wkrótce potem firma otrzymała kontrakty na dostawę podobnych systemów do National Training Center (NTC) w Fort Irwin w stanie Kalifornia i Joint Readiness Training Center (JRTC) w Fort Polk w stanie Luizjana. Pod koniec lat 90. Wojska Lądowe USA przyznały Cubic kontrakt na dostawę systemu MILES 2000. Dzięki tej umowie do systemów do pojazdów opancerzonych opracowanych już dla CMTC dodano produkty przeznaczone dla żołnierzy. Cubic systematycznie modernizuje obecne i dostarcza nowe wyposażenie do kluczowych obiektów szkoleniowych, a także zapewnia wsparcie techniczne.
Centra szkolenia bojowego (Combat Training Center – CTC) to dynamiczne środowiska szkoleniowe służące do treningu typu „force on force”, symulujące rzeczywiste warunki bojowe. Z punktu widzenia strategii Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych centra CTC uważane były za szczytowe osiągnięcie w zakresie szkolenia i treningu. Jednostki wojskowe przed wyjazdem na misje w Iraku i Afganistanie odbywały trening właśnie w centrach NTC i JRTC. Kluczowym celem treningu w centrum CTC jest kształcenie kompetentnych dowódców wojskowych, którzy potrafią właściwie reagować w każdej sytuacji, poprzez poddanie ich presji symulowanych walk z wykorzystaniem systemów laserowych oraz zaawansowanego oprogramowania, które umożliwia przeprowadzenie szczegółowych odpraw po ćwiczeniach (After Action Review – AAR), pozwalających na ocenę przebiegu ćwiczeń i dalszy rozwój uczestników.
Po 2000 r. światowy rynek centrów szkolenia bojowego i laserowych symulatorów strzelań odnotował gwałtowny rozwój, ponieważ z racji obniżenia kosztów produkcji i rozwoju rozwiązań oraz technologii realistyczny trening stał się bardziej dostępny finansowo. W ciągu krótkiego czasu Cubic zdobył duże kontrakty na dostawę sprzętu i zorganizowanie centrów CTC w m.in.: Wielkiej Brytanii, Korei, Kanadzie, Australii, Izraelu, a także, w ramach innych znaczących programów, w Azji. Aby pomóc dawnym państwom Układu Warszawskiego w dostosowaniu się do wymogów NATO Cubic był partnerem w utworzeniu nowoczesnych centrów szkolenia bojowego na Węgrzech, w Rumunii, na Słowacji, na Litwie i Łotwie, w Gruzji, na Ukrainie i w Chorwacji, a także dostarczył tym państwom laserowe symulatory strzelań.
W 2011 r. Cubic zawarł duży kontrakt we Włoszech, który jeszcze dziś pozostaje jedną z największych inwestycji w systemy szkolenia poligonowego w Europie. Z czasem kontrakt ten, na początku obejmujący pięć centrów CTC, objął ponad 40 obiektów szkoleniowych na terenie baz wojskowych we Włoszech. W okresie tej międzynarodowej ekspansji Cubic zdobył także szereg znaczących kontraktów w Stanach Zjednoczonych, w tym najnowsze kontrakty Wojsk Lądowych i Korpusu Piechoty Morskiej dotyczące szkoleń z udziałem żołnierzy i pojazdów, a także szkoleń w bazach wojskowych w USA. Od 2004 r. Cubic dostarczył ponad 150 000 laserowych systemów treningowych, przeznaczonych dla żołnierzy i 10 000 zestawów do wyposażenia pojazdów.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu