ZAWARTE KONTRAKTY
W połowie maja Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. zawarły z Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych kolejną umowę na dzierżawę segmentu satelitarnego dla stacji VSAT zabezpieczającego system łączności dla polskich kontyngentów wojskowych w latach 2024 - 2025. WZŁ Nr 1 S.A. dostarczają pasmo satelitarne na potrzeby SZ RP od ponad 10 lat. Jest to szczególnie ważne zadanie, które pozwala zabezpieczyć łączność poza granicami kraju, gdzie niezawodność i bezpieczeństwo przesyłanych informacji są kluczowe.
W sierpniu br. nasza firma podpisała z 3 Regionalną Bazą Logistyczną z Krakowa umowę na modyfikacje 40 szt. Przenośno-Przewoźnych Terminali Satelitarnych (PPTS-1,8 v.1 i v.2.) Zakres prowadzonych prac będzie obejmował dokompletowanie terminali w elementy zwiększające ich funkcjonalność, mobilność i bezpieczeństwo. W ramach umowy WZŁ-1 S.A. zapewnią także szkolenie użytkowników zmodyfikowanego sprzętu. Umowa realizowana będzie w latach 2024-2026. Warto podkreślić, że podsystem łączności satelitarnej jest jednym z zasadniczych elementów systemu teleinformatycznego SZ RP rozwijanego na Stanowiskach Dowodzenia. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. od blisko 15 lat są istotnym dostawcą pasma satelitarnego, na bieżąco zabezpieczają serwis techniczny produkowanych terminali zarówno w kraju jak i poza granicami, m.in. na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) - w Iraku, Afganistanie, Kuwejcie, Kosowie i na Litwie.
REALIZOWANE KONTRAKTY
W roku 2024 r zgodnie z realizowaną Umową w obszarze projektu AŁC-T Spółka WZŁ-1 S.A. dokonała integracji elementów aparatowni na pierwszych dwóch egzemplarzach. W ramach umowy utworzyła i uruchomiła portal serwisowy do kontaktu użytkowników aparatowni w ramach gwarancji oraz wsparcia pogwarancyjnego.
Od nowego 2025 roku aparatownia rozpoczyna szereg badań i testów pierwszego egzemplarza m.in. testy niezawodnościowe, drogowe, środowiskowe i EMC.
W roku 2024 zgodnie z realizowaną Umową w obszarze MCC WZŁ-1 S.A. przeprowadziła szereg badań i testów pierwszego egzemplarza m.in. testy niezawodnościowe, drogowe, środowiskowe i EMC.
Przedmiotowe przedsięwzięcia zakończono sukcesami. Uwieńczeniem zaangażowania pracowników Spółki było pozytywne odebranie przez Komisję Agencji Uzbrojenia 2 etapu Projektu w grudniu br.
W roku 2024 WZŁ-1 S.A. zostały przeprowadzone odbiory trzech etapów z Agencją Uzbrojenia zgodnie z wynegocjowanymi zapisami do aneksu do umowy na Kabiny Dowodzenia. W tym czasie uzgodniony został model 3D Kabiny F-OPS wg którego Spółka produkuje elementy wyposażenia Kabiny i zakupiła komplet niezbędnych elementów od dostawców.
W 2024 roku na terenie Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 S.A. odbyły się odbiory Przenośno-Przewoźnych Terminali Satelitarnych (PPTS) po przeprowadzonej modyfikacji, która obejmuje przede wszystkim najnowocześniejsze rozwiązania modemowe oraz elementy toru nadawczego. Dzięki wprowadzonym zmianom terminale WZŁ-1 S.A. są w pełni kompatybilne z innymi użytkowanymi obecnie urządzeniami , tworząc jeden wspólny satelitarny system transmisyjny SZ RP. Wprowadzone zmiany znacząco zwiększyły możliwości terminali, łatwość obsługi oraz ich niezawodność.
Tym samym Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. dostarczyły 10 kpl. zmodyfikowanych terminali satelitarnych PPTS do Użytkowników przewidzianych na rok 2024 r.
Prace były wykonywane na podstawie zwartej Umowy w dniu 01.08.2024 r. z 3 Regionalną Bazą Logistyczną w Krakowie na „Modyfikację terminali satelitarnych PPTS-1.8 oraz PPTS-1.8 w.2”.
WZŁ-1 S.A. w konsorcjum z Transbit Sp. z o.o. w bieżącym roku zrealizowały umowę na dokompletowanie aparatowni transmisyjnych RWŁC-10/T. Zadanie obejmowało dostosowanie 58 szt. aparatowni do wymagań współczesnego pola walki. Pod koniec ubiegło roku spółka zakończyła realizację I etapu umowy, który obejmował doposażenie i wydanie do wojska 42 egz. SpW, natomiast w lipcu br. WZŁ-1 S.A. zakończyły modernizację kolejnej partii 16 szt. aparatowni. Realizacja zadania została zakończona przed terminem zapisanym w haromonogramie. Kontrakt, zawarty z Agencją Uzbrojenia w dn. 30.11.2022 r., obejmował doposażenie aparatowni w najnowsze rozwiązania techniczne, w tym modyfikacje w systemie teleinformatycznym, radioliniowym, okablowaniu i systemie zasilania oraz poprawę warunków pracy operatorów.
WSPÓŁPRACA
Przedstawiciele Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 S.A. i Wojskowej Akademii Technicznej w lutym br. podpisali porozumienie o współpracy w zakresie przedsięwzięć naukowo-wdrożeniowych, kształcenia kadr na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej oraz prac badawczo-rozwojowych. Zgodnie z zawartym porozumieniem współpraca będzie realizowana w trzech obszarach tematycznych. Po pierwsze poprzez prowadzenie przedsięwzięć naukowo-wdrożeniowych. Działania w tym obszarze obejmą wspólne przedsięwzięcia w zakresie prac badawczych, rozwojowych do VI Poziomu Gotowości Technologicznej. Kolejnym obszarem będzie kształcenia kadr na potrzeby MON w szczególności prowadzenie szkoleń, kursów wykorzystując infrastrukturę oraz potencjał Spółki. Współpraca prowadzona będzie także w obszarze inicjowania badań i prac rozwojowych, ich komercjalizacji, promowania wyników, doradztwa naukowo-badawczego, konsultacji technicznych, organizowania szkoleń, kursów i konferencji.
Budowa Narodowego systemu rozpoznania satelitarnego to jeden z programów realizowanych w Biurze Projektów C4 PGZ S.A. z udziałem Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 S.A. Do podjęcia współpracy w tym zakresie zaproszone zostały firmy z Grupy Kapitałowej PGZ Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz podmioty zewnętrzne ICEYE, TOPOLOGIC CONSULTING i SATIM. Wszystkie one zajmują się tematyką rozpoznania, w tym rozpoznania satelitarnego. System rozpoznania satelitarnego odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu sił zbrojnych. Pozyskiwanie i przetwarzanie danych obrazowania satelitarnego w czasie rzeczywistym może dać przewagę na współczesnym polu walki. Są to wnioski, jakie płyną m.in. z zakończonej operacji NATO w Afganistanie, czy trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
W marcu br. w siedzibie Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 S.A. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Politechniki Warszawskiej Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, Instytutu Systemów Elektronicznych, Spółki XYsensing oraz Biura C4 PGZ S.A. Jego celem było podjęcie współpracy w obszarze innowacji, badań i rozwoju technicznego pomiędzy WZŁ Nr 1 S.A. a Politechniką Warszawską oraz pomiędzy WZŁ Nr 1 S.A. a XYsensing – spółką, której działalności naukowo-badawcza obejmuje m.in. cyfrowe przetwarzanie sygnałów, przetwarzanie sygnałów radiolokacyjnych, radary z syntetyczną aperturą (synthetic aperture radar - SAR), radary pasywne, utworzoną przez kadrę naukowców Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych ww. uczelni.
W ramach współpracy z amerykańskim przemysłem Spółka realizowała Zobowiązania Offsetowe „B20b” oraz „C1B”. Przedmiotem pierwszego zobowiązania było pozyskanie przez pracowników technicznych kompetencji niezbędnych przy serwisowaniu oraz obsłudze amerykańskich komponentów, wykorzystywanych w Programie Wisła. W tym celu pracownicy WZŁ-1 systematycznie odbywali szkolenia w obszarze zarządzania jakością, planowania produkcji oraz obsługi serwisowej. Pozyskali m.in. umiejętności w zakresie montażu, demontażu, sprawdzenia, naprawy oraz wymiany podstawowych podzespołów oraz elementów wymienianych na poziomie użytkownika w kabinach US S280 systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu – WISŁA. W ramach realizacji trzeciego, ostatniego pakietu szkoleń, zakończonego listopadzie br., amerykańscy partnerzy zapewnili kompleksowy instruktaż, polegający na złożeniu i zintegrowaniu systemu masztowego na terenie WZŁ-1. Szkolenia w ramach offsetu „B20b” zostały rozłożone pomiędzy trzy spółki z grupy PGZ S.A.: WZŁ NR 1 S.A., WZE S.A. i WZU S.A. i przeprowadzone w całości na terenie WZŁ-1. Drugie z realizowanych przez spółkę zobowiązań, „C1b”, umożliwiło pozyskanie specjalistycznych maszyn, które zostaną wykorzystane w realizacji projektów Programu WISŁA. Docelowo efektem realizacji przez WZŁ-1 powyższych zobowiązań offsetowych będzie kompleksowe wsparcie Sił Zbrojnych RP w zakresie utrzymania sprzętu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IBCS) w pełnej gotowości operacyjnej.
Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. od kilkudziesięciu lat są producentem i głównym dostawcą Mobilnych Węzłów Łączności. Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego pola walki, jednocześnie bazując na wieloletnim doświadczeniu w eksploatacji systemów mobilnych, spółka podjęła współpracę z firmą FORCEPOL Sp. z o.o., wyłącznym dostawcą innowacyjnych masztów teleskopowych firmy FIRECO. Maszty włoskiego producenta zapewniają pełną automatyzację pracy, maskowanie, mobilność i bezpieczeństwo. Znalazły one zastosowanie w wielu armiach, a chroniąc infrastrukturę krytyczną potwierdziły zdolność do pracy w trudnych warunkach.
WZŁ Nr 1 S.A. szczególną wagę przykładają do działań na rzecz wspólnot i społeczności lokalnych, spółka działała bowiem w regionie od blisko 70 lat. Jako firma z tak długą historią wspiera bezpieczeństwo narodowe i rozwój przemysłu obronnego. Systematycznie podejmuje współpracę z instytucjami naukowymi, uczelniami i szkołami ponadpodstawowymi, a wiedza i doświadczenie, którą posiada służą udzielaniu wsparcia w kształceniu wykwalifikowanych specjalistów. W tym celu w br. podjęto współpracę ze Starostwem Powiatowym w Legionowie w zakresie organizowania w WZŁ-1 S.A. praktycznej nauki zawodowej dla młodzieży szkół zawodowych i techników z powiatu legionowskiego.
ZATRUDNIENIA
WZŁ Nr 1 S.A. rozpoczynały rok 2024 z załogą liczącą 253 pracowników, zamykają natomiast z 23% wzrostem tj. 312 osób. Ze względu na przygotowania Spółki do realizacji podjętych zobowiązań i podpisanych umów, wzrost zatrudnienia nastąpił głównie w Dziale Operacyjnym w zakresie produkcyjnym oraz w zakresie przygotowawczym tj. w Dziale Technicznym. Wzmocniony został również zespól Biura Zarządzania Projektami. Spółka podjęła działania zapewniające wszystkim pracownikom wsparcie w postaci szkoleń podnoszących kwalifikacje w zakresie wykonywanych obowiązków, które odpowiadają na potrzeby wynikające z podejmowanych projektów i zadań.
WYDARZENIA BRANŻOWE
MSPO – Podczas tegorocznych targów przemysłu zbrojeniowego w Kielcach zaprezentowaliśmy najnowsze produkty i rozwiązania, które powstały w naszej spółce, w tym również projekty realizowane na potrzeby Programów WISŁA i NAREW.
Na wewnętrznym stoisku wraz z firmą ICEYE zaprezentowaliśmy koncepcję Mobilnej Platformy Rozpoznania Satelitarnego ISR, dostosowanej do wymagań współczesnego pola walki w zakresie teleinformatyki, bezpieczeństwa użytkowania oraz transmisji danych. Platforma oparta jest na nowoczesnych rozwiązaniach kontenerowych z dedykowanym systemem antenowym, zapewniającym szybką transmisję danych z segmentu satelitarnego, a następnie ich dystrybucję na potrzeby Sił Zbrojnych RP.
Nowością w naszej ofercie był „wirtualny maszt” dedykowany dla nowych wyrobów WZŁ-1, w tym Mobilnych Węzłów Łączności. Maszt zbudowany w oparciu o wielofunkcyjny bezzałogowy statek powietrzny CableGuard. Kolejną nowością był Automatyczny Rotor Antenowy przeznaczony do zdalnego zmieniania położenia obiektów w płaszczyźnie poziomej i pionowej.
Taktyczny Ruter Radiowy 8, to kolejny element naszej wystawy podczas MSPO 2024. TRR8 realizuje funkcję samodzielnego polowego węzła teleinformatycznego. Ponadto może być elementem szkieletu teleinformatycznego dla stanowisk dowodzenia.
W naszej ofercie znalazł się także Terminal Satelitarny zaprojektowany w celu zapewnienia szybkiej i niezawodnej łączności satelitarnej dla zastosowań stacjonarnych i mobilnych, przeznaczony do zapewnienia komunikacji satelitarnej na szczeblu taktycznym z jednoczesnym dostępem do satelitów niskoorbitowych (LEO) a w najbliższej przyszłości także geostacjonarnych (GEO).
Na stoisku zewnętrznym po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nowoczesną Aparatownię Łączności Cyfrowej -Transmisyjną (AŁC-T) zapewniającą niezawodne połączenia transmisyjne pomiędzy węzłami łączności stanowisk dowodzenia od poziomu taktycznego do operacyjno-strategicznego. Nasz wyrób został zgłoszony do nagrody DEFENDER 2024.
Kolejnym elementem wystawy był Mobilny Węzeł Łączności (ang. Mobile Communications Center - MCC), czyli innowacyjna aparatownia, wyposażona w amerykański system IBCS, stworzona na potrzeby Programu WISŁA. Wyrób podczas ubiegłorocznej edycji MSPO w Kielcach otrzymał Nagrodę Defender, która stanowi potwierdzenie oryginalności i nowatorskiej myśl technicznej zastosowanej w naszym produkcie.
KONFERENCJA"WOJSKO – NAUKA – PRZEMYSŁ" - dwudniowa konferencja w Sieradzu to szereg paneli dyskusyjnych o tematyce związanej z łącznością. Podczas spotkań poruszono m.in. kwestie cyfrowej transformacji w NATO oraz MON, temat łączności satelitarnej czy świadczenie usług telekomunikacyjnych i ich zakłócanie. W ramach tematu nowoczesnych rozwiązań dla systemów łączności Sił Zbrojnych przedstawiciele naszej spółki zaprezentowali aparatownie łączności oraz opowiedzieli o roli jaką odgrywają na współczesnym polu walki.
CYBER24 DAY - jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży cyberbezpieczeństwa, na którym nie mogło zabraknąć również Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 S.A.
Podczas wydarzenia przedstawiciele naszej spółki zaprezentowali ofertę WZŁ-1 oraz rozwiązania sieciowe tj. Taktyczny Ruter Radiowy, który realizuje funkcję samodzielnego polowego węzła teleinformatycznego, jak również może być elementem szkieletu teleinformatycznego dla stanowisk dowodzenia.
TARGI PRACY – wiosną br. przedstawiciele naszej firmy uczestniczyli w największych w Polsce Inżynierskich Targach Pracy. W Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej studenci mogli pozyskać szczegółowe informacji na temat możliwości kariery w WZŁ-1 oraz zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy. Inżynierskie Targi Pracy były pierwszymi z cyklu targów, w których w tym roku uczestniczyliśmy. Kolejne spotkania z potencjalnymi kandydatami odbyły się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie pod hasłem „Talent Days”, następne z kolei na Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie spotkaliśmy się ze studentami i absolwentami, w ramach corocznych Targów Pracy organizowanych przez uczelnię.
DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA
Źródło: WZŁ-1 S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu