26 listopada Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i NITROERG S.A. podpisały list intencyjny dotyczący możliwości rozszerzenia współpracy w obszarze podstawowej działalności największego w Polsce producenta materiałów wybuchowych do celów cywilnych.
Dokument, będący pierwszym krokiem do uzyskania środków na nową inwestycję NITROERG S.A. od ARP S.A. podpisali m.in.: Michał Dąbrowski, prezes zarządu ARP S.A. i Marek Mrówczyński, prezes zarządu NITROERG S.A. Spółki wyrażają chęć współpracy oraz określenia partycypacji w finansowaniu przedsięwzięcia, a także rozmów z potencjalnymi odbiorcami materiałów wybuchowych. Strony są gotowe do zawarcia kolejnych umów, określających szczegółowe zasady współpracy.
Spółki zamierzają obecnie wspólnie przeanalizować możliwości i zakres inwestycyjny projektu rozbudowy w zakładzie w Krupskim Młynie kompetencji dotyczących produkcji wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych ‒ pentrytu (PETN) i heksogenu (RDX). Pentryt jest niezbędny do wytwarzania lontów i zapalników. Obecnie NITROERG S.A. importuje go ze Szwajcarii i z Czech. Produkcja własna tego materiału pozwoli wyeliminować import i zagwarantuje ciągły dostęp do kluczowego komponentu, zapewniając stabilność procesu produkcji oraz zachowanie płynności ciągu technologicznego polskich zakładów górniczych.
Heksogen jest produkowany w podobnym cyklu technologicznym co pentryt i może być syntetyzowany za pomocą tej samej instalacji. W Polsce jest dziś wytwarzany jedynie przez Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A., należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Heksogen także może zostać wykorzystany do celów cywilnych, ale zasadniczo wykorzystywany jest do elaboracji amunicji o przeznaczeniu czysto wojskowym. Także pentryt może być wykorzystany do inicjowania detonacji np. wojskowych ładunków saperskich. Wśród potencjalnych odbiorców nadwyżek produkcyjnych pentrytu i heksogenu NITROERG S.A. widzi polskich producentów amunicji, w tym przede wszystkim wchodzące w skład Grupy PGZ.
Planowana nowa instalacja ma mieć wydajność ok. 1200 ton pentrytu lub 600 ton heksogenu rocznie. Obecnie planuje się, że w cyklu mieszanym może być to np. 350 ton pentrytu i do 450 ton heksogenu. 350 ton pentrytu, to ilość pokrywająca obecne roczne potrzeby zakładów NITROERG S.A. Chociaż rynek cywilnych materiałów wybuchowych jest konkurencyjny, NITROERG S.A. widzi możliwości eksportu nowych produktów. Obecne analizy wskazują, że przy planowanej wielkości produkcji i prognozach sprzedaży, cała inwestycja powinna się zamortyzować w ciągu pięciu-sześciu lat.
Przeprowadzone analizy wykazały celowość i opłacalność przedsięwzięcia, wytypowani zostali także potencjalni dostawcy ciągów technologicznych. Obecnie prowadzone są działania mające pozwolić na uzyskanie zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji, w pierwszym rzędzie miałyby to być banki komercyjne, dodatkowe środki planuje się pozyskać z ARP S.A., a zarząd NITROERG S.A. nie wyklucza także aplikowanie o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Koszt inwestycji ocenia się na ok. 250 mln PLN.
Harmonogram inwestycji przewiduje rozpoczęcie prac w ostatnim kwartale 2025 r., kiedy też miałaby zostać zawarta umowa z dostawcą instalacji. Jej uruchomienie miałoby nastąpić w drugim kwartale 2028 r. Powstanie ona na terenie zakładu NITROERG S.A. w Krupskim Młynie.
- Wierzę, że połączenie zasobów, wiedzy i doświadczenia specjalistów ARP S.A. i NITROERG S.A. umożliwi szybkie zwiększenie możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych na polski rynek cywilny. Dzięki temu zapotrzebowanie polskich kopalni czy firm budowlanych będzie pokrywane z własnej produkcji. Synergia jest kluczem do sukcesu. Przynosi nie tylko niezależność i bezpieczeństwo dostaw dla tych sektorów, ale jest korzystna dla obu ściśle współpracujących podmiotów. Mam nadzieję, że takich wartościowych inicjatyw będzie przybywać. Zależy nam na efektach, które przyniosą sytuację win-win zarówno dla spółek, jak i szerzej – dla całej polskiej gospodarki – powiedział obecny na uroczystości Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Prezes zarządu ARP S.A. Michał Dąbrowski podkreślił, że współpraca przyniesie korzyści na wielu polach ‒ Umożliwi wsparcie zaawansowanymi technologiami cywilnego sektora w obszarze górnictwa czy budownictwa. W szczególnych przypadkach produkty będą mogły być dostarczane do sektora obronnego. ARP S.A. wspiera rozwój służących Polsce i polskim przedsiębiorcom nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Prezes zarządu NITROERG S.A. Marek Mrówczyński zaznaczył, że decyzja o rozpoczęciu produkcji pentrytu i heksogenu to ważny krok w rozwoju spółki ‒ Będzie to pierwsza tego typu instalacja w naszym zakładzie.
NITROERG S.A., należący do Grupy KGHM, jest największym w Polsce producentem materiałów wybuchowych (emulsyjnych i dynamitu) oraz systemów inicjowania detonacji (zapalniki, spłonki, pobudzacze, lonty) przeznaczonych do użytku cywilnego, używanych w kopalniach podziemnych, odkrywkowych oraz w pracach inżynieryjnych. Produktem uzupełniającym portfolio firmy jest NITROCET 50 ‒ dodatek do oleju napędowego. Firma realizuje także usługi wiertniczo-strzałowe i transportowe. Produkcja realizowana jest w dwóch lokalizacjach na terenie województwa śląskiego – w Bieruniu i Krupskim Młynie.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatu ARP S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu