25 listopada spółka Textron Land Systems zawarła z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych aneks do kontraktu na opracowanie kołowego bojowego wozu rozpoznawczego Advanced Reconnaissance Vehicle Medium Caliber Autocannon (ARV MCA).
Spółka Textron Land Systems z Hunt Valley w stanie Maryland zawarła aneks P00005 do kontraktu W56HZV-24-C-0029 o wartości 10,755 mln USD. Dzięki temu firma opracuje dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki prototyp Advanced Reconnaissance Vehicle Medium Caliber Autocannon (pol. zaawansowany pojazd rozpoznawczy uzbrojony w armatę szybkostrzelną średniego kalibru), czyli ciężej uzbrojonej wersji pojazdu, który bierze udział w przetargu Advanced Reconnaissance Vehicle (ARV). Prace zostaną zrealizowane w siedzibie firmy, a szacowany termin ich zakończenia to 30 stycznia 2026 r. Korpus Piechoty Morskiej po zakończeniu budowy prototypu zrealizuje testy i ocenę pojazdu. Co ciekawe, kontrakt zleciło Dowództwo Zamówień Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki, nie US Marine Corps.
Bazowy kontrakt na prace nad prototypem został zawarty z Textronem w marcu br. W postępowaniu prowadzonym przez US Marine Corps spółka rywalizuje z korporacją General Dynamics Land System. Textron oferuje pojazd Cottonmouth (nazwa pochodzi od mokasyna błotnego ‒ węża z Ameryki Północnej z podrodziny grzechotnikowatych), o którym wciąż niewiele wiadomo. Z dostępnych materiałów można jedynie wnioskować, że nowa konstrukcja Textron Systems to stosunkowo niewielki (ok. 7,5×2,9×3,7 m ‒ wysokość zapewne całkowita, wraz z antenami) pływający kołowy transporter opancerzony w układzie 6×6, o masie ok. 16,8 t. Prędkość maksymalna wynosić ma 104 km/h (65 mph). Wóz uzbrojony został w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Kongsberg RS4-J z 12,7 mm wkm M2HB i pojedynczą wyrzutnią ppk FGM-148 Javelin, w wariancie bazowym jest to więc właściwie transporter rozpoznawczy. Według deklaracji producenta, pojazd ma dysponować bogatym wyposażeniem pozwalającym na skuteczną realizację przewidywanych dla niego zadań. Załoga liczyć ma dwóch żołnierzy, sekcja rozpoznawcza ‒ pięciu. Silniej uzbrojona wersja ma mieć uzbrojenie tożsame z kołowym bojowym wozem piechoty ACV-30, dysponującym wieżą MCT. Kongsberg MCT to wieża znana z kołowego bojowego wozu piechoty ACV-30, produkowanego dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Wywodzi się z modelu RT-20, który można uzbroić w 30/40 mm armatę napędową rodziny Bushmaster II (MK44S lub XM813) z zapasem do 150 naboi. Z armatą sprzężony jest 7,62 mm karabin maszynowy z zapasem 200 naboi. Opcjonalnie wieża może być uzbrojona w dodatkowe systemy uzbrojenia, w tym: wyrzutnie ppk (pojedyncza wyrzutnia FGM-148 Javelin znalazła się na demonstrowanej wieży), dwie-cztery wyrzutnie 70 mm amunicji naprowadzanej laserowo APKWS czy zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia montowane na stropie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu