4 listopada serwis informacyjny Sił Zbrojnych Pakistanu ISPR (Inter-Services Public Relations) poinformował o przeprowadzeniu pierwszej udanej próby, pierwszego opracowanego w kraju przeciwokrętowego kierowanego pocisku balistycznego ASBM (anti-ship ballistic missiles) odpalanego z pokładu okrętu.
Mimo że uzbrojenie to opracowane zostało w Pakistanie, to jego rodowód jest zdecydowanie chiński, ma ono bowiem wiele wspólnych cech z opracowanym przez korporację CASIC (China Aerospace Science and Industry Corporation) pociskiem CM 401. Ujawnia ono także podobieństwo do innego pocisku balistycznego z pakistańskiego arsenału typu Fatah-II (wszedł oficjalnie na uzbrojenie w maju 2024 roku). O pracach nad nowym orężem dowództwo Sił Morskich Pakistanu (Pākistān Bahrí'a) poinformowało w październiku 2020 roku, przez ten czas pojawiało się zamiennie oznaczenie alfanumeryczne (P282) lub nazwa własna (SMASH).
Pakistański pocisk, według oficjalnie udostępnionych informacji legitymuje się zasięgiem ok. 350 km oraz prędkością przekraczającą 5 Machów. W trakcie lotu porusza się on po tzw. trajektorii semi balistycznej, która charakteryzuje się tym że może on dokonywać nie tylko korekt lotu ale i manewrować z wysokimi przeciążeniami, w celu utrudnienia śledzenia oraz przechwycenia. Staje się on tym samym bardzo poważnym wyzwaniem dla każdego niemal systemu obrony przed środkami napadu powietrznego. Dla Pakistanu z kolei tego typu oręż stanie się jednym z podstawowych elementów odstraszania i systemu przeciw dostępowego A2/AD (Anti-Access/Area Denial).
Platformą startową dla P282 w chwili opisywanego testu była jedna z fregat typu Zulfiquar (F 22P), o czym świadczy konfiguracja masztu widoczna na ujawnionym nagraniu. Widać na nim także, że P282 startuje nie pionowo ale pod katem, jak „klasyczne” pociski przewciwokrętowe. Znajdujący się lądzie cel został z kolei trafiony z dużą precyzją. Pociski balistyczne w porównaniu do klasycznych pocisków przeciwokrętowych lub manewrujących legitymują się większą siłą niszczącą ze względu na większą głowicę bojową oraz znacznie większą prędkość. Odmienna jest także trajektoria ataku, ASBM atakują bowiem od góry. Ważnym wyzwaniem dla inżynierów zajmujących się tego typu pociskami, które co należy wspomnieć są stosunkowo egzotyczną odmianą oręża przeciwokrętowego, jest zapewnienie naprowadzania pocisku na cel znajdujący się w ruchu. Obecnie na świecie liderem w tej dziedzinie jest Chińska Republika Ludowa, która dysponuje wieloma tego typu systemami uzbrojenia w tym m.in. DF 21D.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu